Filmový klub

To najlepšie z okruhu filmov pre náročnejších divákov. Ak vás nebaví len akcia, ale pri filme sa aj radi zamyslíte, tak diela vo Filmovom klube sú určené práve pre vás. V tejto sekcii môžete vidieť výber z umeleckých diel európskeho aj svetového pôvodu ocenených na prestížnych filmových festivaloch.

PREMIETALI SME

Chlapčenstvo

Boyhood , USA , Dráma , Richard Linklater , 2014 , 165min, anglický , slov. tit. , MP 15

Chlapčenstvo patrí k najnominovanejším oscarovkám tohto roka. Neobyčajný príbeh o dospievaní je unikátnym filmom, aký ste doteraz určite nevideli. Režisér Linklater (Pred Polnocou) dvanásť rokov sledoval život jedného chlapca. Hlavný hrdina Mason má na začiatku šesť rokov a na konci je dospelým mužom. Film Chlapčenstvo sleduje s dokumentárnou presnosťou všetky slasti a strasti jeho života, od otravnej sestry v spoločnej izbe, prvej lásky, nových maminých partnerov až po divokú pubertu a odchod na výšku. Ešte žiadny režisér v dejinách filmu nenatáčal jednu postavu tak dlhú dobu a nestvoril tak autentický a prirodzený príbeh jedného života.

Zázraky

Le Meraviglie , Tal./Nem./Švaj. , dráma , Alica Rohrwacher , 2014 , 110min, taliančina , slov. tit. , MP 15

Zázraky prinášajú príbeh dvanásťročnej Gelsominy žijúcej so svojimi sestrami a rodičmi na pokojnom vidieku v Talianskej Umbrii. Otec drží rodinu ďalej od nástrah moderného sveta a snaží sa ju viesť k spätosti s prírodou. Chov včiel a výroba medu sú pre rodinu jediným zdrojom obživy. Pevné rodinné väzby však náhle naruší natáčanie reality show "Zázraky prírody", ktorá poblázni celý kraj. Istota otcovej idealistickej výchovy je narušená a dcéra sa možno vydá v živote iným smerom ako by si želal. Film ocenený na poslednom festivale v Cannes sa snaží poukázať, že tie najdôležitejšie veci bývajú zároveň aj tie najmenej nápadné.

THE DOORS: WHEN YOU'RE STRANGE

The Doors: When You're Strange , USA , Hudobný, Dokumentárny , Tom DiCillo , 2009 , 86min, anglický , slov. tit. , MP 15

Prví celovečerný dokumentárný film o skupine The Doors napísal a režíroval Tom DiCillo a komentár nahovoril Johnny Depp. Tvorci v ňom odkrývajú dosiaľ nezverejnené zábery preslávenej štvorčlennej rockovej kapely. Film stavia na záberoch natočených v rokoch 1966 - 1971, teda od vzniku kapely až do smrti Jima Morrisona. Zobrazuje, kým skupina The Doors bola a čím sa stala. DiCillo nazerá do sveta slávy, drôg a alkoholu, ktoré sú s kapelou spojované, zameriava sa ale zároveň na ich oddanosť rockovej hudbe. Vedľa výstrelkou Jima Morrisona je to tiež príbeh Raya Manzareka, Robbyho Kriegera a Johna Densmora – muzikantov, ktorých dôraz na umeleckú slobodu a odmietanie kompromisov inšpirovali nejednu generáciu.

ANJELSKÝ PODIEL

The Angels´s Share , V. Británia , Komédia, Krimi, Dráma , Ken Loach , 2013 , 106min, anglický , slov. tit. , MP 15

Robbie má okolo dvadsať, je bez práce a s priateľkou Leonie čaká syna. Za napadnutie podobného mladíka je odsúdený na verejné práce. Rodina jeho frajerky ho navyše tiež nemá veľmi v láske. V tejto situácii sa však Robbie vynájde. Východisko nájde tam, kde by ho najmenej čakal – v škótskej whisky. Keď si Robbie odpracúva trest, zoznámi sa s partiou podarených existencií na čele s Rhinom, kleptomankou Mo a očarujúco tupým Albertom. Vedúci tejto pracovnej skupiny, Harry, má vášeň pre whisky a keď všetkých zoberie na degustáciu ušľachtilého nápoja, Robbie v sebe objaví talent pre rozpoznávanie tých najjemnejších chutí. Keď sa ešte navyše dozvie, že sa chystá dražba náhodne objaveného súdka tej najlepšej whisky na svete, vycíti príležitosť ako zabezpečiť seba a svoju rodinu raz a navždy. Ken Loach nakrútil mimoriadne vydarenú komédiu v tej najlepšej britskej tradícii, no ostal pritom verný svojmu obľúbenému žánru sociálnej drámy. Výsledok je viac ako zaujímavý.

PROTI PRÍRODE

Mot naturen , Nórsko , Dráma, Komédia , Ole Giæver , 2014 , 80min, nórsky , slovenské titulky , MP 15

Film je cestou do drsnej nórskej krajiny a do hlavy tridsiatnika Martina, mladého otca a manžela. Martin si pripadá odcudzený od svojich kolegov v práci aj od svojej rodiny. Má pocit nedostatočnosti, pretože nedokáže zaujať rolu, v ktorej by sa cítil pohodlne. Vyráža preto sám na víkendovú túru do hôr a my počujeme jeho necenzurované myšlienky: nekompromisné úprimné postrehy o jeho usporiadanom malomestskom živote, o ňom samotnom a o ľuďoch v jeho okolí. Jeho názory a fantázie siahajú od prostých detinskostí až k hlbším dilemám ľudského života. Prostredníctvo svojho vnútorného monológu chce lepšie porozumieť životu. Film Proti prírode je skrátka priamočiary a humorný portrét muža, ktorý sa túži vymaniť zo zabehnutých koľají. Hlavnej úlohy sa zhostil sám režisér. „ Bol to taký inštinktívny pocit; vedel som, ako Martinov vnútorný hlas fyzicky previesť na plátno. Hoci to nie je autobiografická postava, jeho vnútorný svet poznám naozaj dobre. Bolo to, ako keď si takmer nevedomky, mimovoľne uvedomíte, že ste sa zamysleli či zasnili.“

PIESEŇ MORA - TITULKY

The Song Of The Sea , Írsko , Animovaný, rodinný , Tomm Moore , 2014 , 93min, anglický , slov. tit. , MP 15

V bájnej krajine starých Keltov žije na osamelom majáku otec s dcérou a synom. Život celej rodiny sa obráti hore nohami vo chvíli, keď sa ukáže, že malá dcérka Saoirse je poslednou z tuleních víl. Jedine ona totiž môže piesňou zachrániť všetky rozprávkové bytosti, ktoré premenila na kameň čarodejnica Macha. Pieseň mora je čarovný a tradične animovaný svet keltských mýtov a pútavé rozprávanie o sile materskej a súrodeneckej lásky, ktoré si získa srdce všetkých detských divákov. Vydajte sa spolu so Saoirse do sveta keltských mýtov.

SKATE EVENING - Hosť : Teo Kuhn

Deck , Grip tape , Trucks , Teo Kuhn , 2015 , 140min, The Deň , Wheels , This Ain´t

Pozývame vás na večer so skejterskou tématikou. Na programe sú dva filmy a špeciálny hosť - režisér zo skateboardovej komunity TEO KUHN. Večer nielen pre skejterov, kde sa dozviete viac o histórii tohto urbánneho športu.

TEO KUHN je absolvent bratislavskej VŠMU a venuje sa natáčaniu hraných filmov. Jednou z jeho hlavných tém sú hrdinovia skejterskej komunity. Za svoj absolventský film Momo získal viacero ocenení na zahraničných festivaloch a aktuálne natáča svoj celovečerný debut. Vo Filmovom klube Bytča uvedieme exkluzívne jeho úplne prvý film THE DEŇ, ktorý doteraz nebol verejne premietaný.

THE DEŇ, Slovensko, 2008, 10 min, réžia: Teo Kuhn

Hlavný hrdina filmu je mladý chalan, pre ktorého jazda na skateboarde znamená viac ako len šport. Jazda na boarde udáva tempo jeho dňa. Skateovať znamená byť v symbióze s mestom. Počas jedného dňa s hrdinom je nám dovolené ponoriť sa do jeho myšlienok a pochopiť jeho vnímanie sveta a to všetko bez slov. Film uchvacuje svojou schopnosť vyjadriť zložité myšlienky čisto obrazom a farbou. Režisérov krátkometrážny debut je zároveň jeho autoportrétom a jedná sa teda a úprimné a intímne vyznanie z lásky k skatebordingu v kolorite jeho každodennej reality.

TOTO NIE JE KALIFORNIA, This Ain´t California, Nemecko, 2012, 90 min, réžia: Marten Persiel, dokument, slovenské titulky

Prvý celovečerný dokument nemeckého režiséra Martina Persiela je dynamickou a sviežou hymnou protispoločenskej revolty mladých a takmer zakázaného športu – skateovania, v komunistickej NDR. Režisér tu pracuje s archívnym materiálom, konkrétne s reálnymi videozáznami, ktoré si v tom čase nahrala partia troch kamarátov, fascinovaných týmto športom, na 8mm kameru. Persielova snímka sleduje troch predstaviteľov od ich detstva v 70. rokoch cez obdobie vzdoru v rokoch osemdesiatych až do pádu komunizmu na jeseň 1989, kedy sa im zásadne zmenili podmienky na život. Divákom sa tak odkrýva skutočný obraz života mladej komunity skaterov v NDR, ako ho ešte nikdy predtým nevideli.

HĽADANIE VIVIAN MAIER

Finding Vivian Maier , USA , Dokumentárny , John Maloof, Charlie Siskel , 2014 , 83min, anglický , slovenské titulky , MP 12

Príbeh záhadnej ženy nás zavedie do ulíc New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do svojej smrti v roku 2009 nafotila vyše 100 000 dych-vyrážajúcich fotografií. Žiadnu z nich však za svojho života nikomu neukázala. Fotografie strávili desiatky rokov v zaprášených krabiciach a objavili ich čírou náhodou. Umelecká hodnota tohto diela bola však taká, že Vivian Maier je dnes považovaná za jednu z najvýraznejších osobností svetovej fotografie 20. storočia. Vďaka presnosti, s akou zachytávala spontaneitu pouličných javov, ju prirovnávali k Henri Cartier-Bressonovi a ďalším fotografom tejto kategórie. Jej samotársky život však ostal opradený tajomstvom. Kým vlastne bola táto svojrázna vychovávateľka? Prečo pred ostatnými tajila svoju najväčšiu vášeň? Mozaika jej fascinujúceho života je vyskladaná z nepublikovaných fotografií, filmov a rozhovorov s desiatkami ľudí, ktorí si mysleli, že ju dobre poznali. Film hľadanie Vivian Maier je strhujúcim, ale najmä pravdivým príbehom o čudáckej a uzavretej žene, ktorá disponovala takým nadaním a empatiou, že fotografie, ktoré nikdy nikomu neukázala dnes dobýjajú najprestížnejšie výstavy na celom svete a budú zachované ako cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

KULTURFULL

INAK SA MÁM FAJN , MORGONROCK , MARTINA SĽUKOVÁ , TEREZA OĽHOVÁ , 2015 , 360min, STOLEN MONEY , IMPRO NIGHT , KOLOFÓN

Filmový klub Bytča, Dramaťáci ZUŠ Bytča a Mesto Bytča vás pozývajú na KULTURFULL "Deň plný kultúry"

V piatok 19. júna vás v Dome kultúry Bytča čaká rockový koncert, divadlo, knihy a bábkové divadlo.

16:30 divadelná sála: BÁBKOVÉ DIVADLO MORGONROCK

Príďte si užiť premiéru bytčianského bábkového divadla Morgonrock. Uvádzajú predstavenie O ČERTOVI KOLOFÓNOVI. Cesta čerta Kolofóna z pekla na svet a späť bude vzrušujúce dobrodružstvo plné humoru. Čert Kolofón je veľmi lenivý, a najradšej sedí pri kotli a chrápe. Jedného dňa ho však Lucifer pošle na zem pre neposlušné deti Janka a Marienku, ktorí obrátili hore nohami celú dedinu. Čert Kolofón netuší akú ťažkú misiu musí splniť. Cestu mu skrížia aj obávaní lupiči z Divokého západu Charlie a Eli, samotný gróf Drákula a samozrejme Ježibaba z perníkovej chalúpky.

17:30 kinosála: KNIŽNÁ ZMENÁREŇ

Hosťami na Knižnej zmenárni budú debutujúce spisovateľky TEREZA OĽHOVÁ a MARTINA SĽUKOVÁ, ktoré spoločne napísali knihu INAK SA MÁM FAJN. Na svoju knihu vyzbierali finančné prostriedky takzvaným “crowdfoundingom” na stránke startovač.cz, kde im ich fanúšikovia posielali peniaze, aby knihu mohli vydať. Príďte si vypočuť ich recept na úspech a užiť si čítačku z ich novej knihy. No a samozrejme môžete na zmenárni zmeniť nejaké knihy, doneste tie svoje a nájdite niečo zaujímve v ponuke miestnych knihomoľov. Nebudú chýbať ani miestni antikvariátnici, a samozrejme dobrá káva a koláčik, bez ktorých ide literatúra ťažšie dole hrdlom.

19:00 divadelná sála: IMPRO NIGHT

Súťaž divadelných družstiev aj jednotlivcov v improvizačnom divadle na rôzne témy. Odvážlivci musia zabaviť publikum svojím hereckým talentom, dostanú tému, tri minúty na prípravu a tri minúty hrajú na javisku. V súťaži vás čakajú staré známe tváre aj nové talenty z Bytče a okolia. Ak máte herecké sklony, pódium čaká aj na vás, podeľte sa o svoj komediálny talent!

21:30 divadelná sála: KONCERT - STOLEN MONEY

STOLEN MONEY - mladá štvorčlenná chlapčenská rocková kapela z Oravy patrí k začínajúcim talentom na gitarovej slovenskej scéne. Zahrajú ako hostia na Impro Night a potom sa môžete tešiť aj na ich koncert. Charizmatický spev, svižné rytmy a rock'n'rollová energia.

+ catering (niečo pod zub a do hrdla v cene vstupenky)

VSTUPNÉ:
Impro Night + koncert Stolen Money: 3 € (Improvizátori vstup zdarma)
Bábkové divadlo O ČERTOVI KOLOFÓNOVI: 2 €
Knižná zmenáreň: Vstup voľný

LETNÉ KINO V SYNAGÓGE - ĽUDSKÝ ROZMER

The Human Scale , Dánsko , Dokumentárny , Andreas M. Dalsgaard , 2014 , 77min, anglický , slovenské titulky , MP

Vo filme Ľudský rozmer sa divák v piatich kapitolách zoznamuje so 40-ročnými skúsenosťami architekta Jana Gehla s mestským plánovaním a sleduje, či je možné medzi budovami vytvárať život. Ľudský rozmer je dokumentárne sci-fi z budúcnosti, ktorá už nastala. Veľkomestá ako stroje na bývanie a prácu, medzi ktorými sa prepravujeme autami. Sú skutočne dobrými miestami pre život? Sú moderné, impozantné a očarujúce. Obyvatelia miest však čelia surovinovej kríze, zmenám klímy, osamelosti a závažným zdravotným problémom. Mestá sa zatiaľ riadia štatistikami, katastrami, racionálnymi výpočtami dopravných tepien a snahou o maximálnu funkčnosť. Čo sa stane, keď do stredu našich výpočtov umiestnime človeka a jeho potreby? Architekt - vizionár Jan Gehl a jeho kolegovia sa snažia oslobodiť mestá od nadvlády automobilov a vytvoriť priestor pre chodcov a cyklistov. Chcú navrhovať mestá ako miesta pospolitosti a blízkosti. Chcú si "vziať späť verejný priestor." Takéto uvažovanie podporujú architekti a urbanisti z celého sveta od Kodane, cez New York, Melbourne, Dháku, až po Peking…

LETNÉ KINO V SYNAGÓGE - STOROČIE MIROSLAVA ZIKMUNDA

Století Miroslava Zikmunda , Česko , Dokumentárny, Životopisný , Petr Horký , 2014 , 97min, český , česká verzia , MP

Všetci poznajú dvojicu slávnych cestovateľov - Zikmunda a Hanzelku. Všetci poznajú ich expedície a knihy. Nikto však nevie, aký život žili. Ich zážitky z ciest poznajú milióny ľudí na celom svete. Legendárnu dvojicu spája 111 tisíc kilometrov ciest, 6,5 miliónov predaných kníh v 11 svetových jazykoch 4 celovečerné filmy, 147 dokumentárnych a televíznych filmov a priateľstvo pretrvávajúce i po smrti. Miroslav Zikmund - fenomenálny cestovateľ, fotograf, spisovateľ a publicista. Málokto vie, že si tento bezmála storočný muž, sedemdesiat rokov denne píše denník. A teraz odtajnil svoje celoživotné osobné spomienky… Životopisný film Století Miroslava Zikmunda prináša osobitý pohľad na búrlivé dejiny dvadsiateho storočia očami muža, ktorý poznal celý svet. Bol počatý v ére Habsburgov, narodil sa päť mesiacov po vzniku prvej republiky. Prežil 2. svetovú vojnu, zažil nástup komunizmu i jeho pád. ŠTB bol označený ako „nebezpečná osoba najvyššej triedy nebezpečnosti“. Zdržoval sa v Afrike, keď zanikal koloniálny systém. Stretol sa s prezidentami, zoznámil sa s Gagarinom i Hillarym. Zažil nástup demokracie aj „všemocného“ kapitalizmu… Vydajme sa naprieč dejinami a nechajme si rozprávať príbeh minulého storočia prostredníctvom muža, ktorý ho zažil…

LETNÉ KINO V SYNAGÓGE - NAJVÄČŠIE PRIANIE

Nejvějtší přání , Česko , Dokumentárny , Olga Špátová , 2013 , 80min, český , česká verzia , MP

Hrdinovia nového celovečerného dokumentu Olgy Špátovej sú po štyridsiatich rokoch komunizmu prvou dospelou generáciou, ktorá vyrastala v slobodnej spoločnosti. Mladých ľudí, zamýšľajúcich sa nad zdanlivo banálnou otázkou „Aké je tvoje najväčšie prianie?" nakrúcala režisérka v školách, väzniciach, na demonštráciách, v mestách i na vidieku. Špátová využila vo svojom novom filme jedinečnú príležitosť porovnať hodnoty mladých ľudí s hodnotami dvoch predchádzajúcich generácií. Pracovala totiž aj s archívnymi zábermi z rovnomenných filmov svojho otca – klasika českého dokumentu Jana Špátu. Ten nakrútil svoje Největší přání I. z (1964) a Největší přání II. (1989) v historicky zlomových momentoch – v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a v poslednom roku totalitného režimu v Československu. Zachytil hodnoty a sny mladých ľudí najrôznejších sociálních vrstiev a profesných skupín. Jeho dcéra zachytáva vo svojom novom filme študentov; dvadsaťročnú väzenkyňu odsúdenú za vraždu, rodinu z rómskej osady, tehotnú kominárku, či ženu bojujúcu s rakovinou. Svoje najväčšie prianie vo filme vyslovuje i svetovo uznávaný dirigent Jakub Hrůša alebo speváčka Aneta Langerová.

LEVIE SRDCE - OZVENY HVIEZDNYCH NOCÍ

Leijonasydän , Fínsko , Dráma, Romantický , Dome Karukoski , 2014 , 99min, fínčina , slovenské titulky , MP 12

Teppo je radikálny neonacista, ktorý si stojí za svojimi názormi, no zároveň však túži po láske a rodine. Keď stretne atraktívnu servírku Sari, všetko sa zdá ideálne, kým nespozná jej malého černošského syna Rhamadhaniho. Teppo sa tak ocitá pred ťažkým rozhodnutím – splní si svoj ​​sen o otcovstve a rodine alebo zostane verný svojej celoživotnej viere a presvedčeniu založenom na diskriminácii a nenávisti? Situáciu navyše skomplikuje jeho brat Harri a vodca skinheadov. Teppo si musí vybrať a jasné rozhodnutie môže mať fatálne následky nielen pre neho, ale najmä pre tých, ktorých miluje.

OD CALIGARIHO K HITLEROVI - Be2Can

Von Caligari zu Hitler , Nemecko , Dokumentárny , Rüdiger Suchsland , 2015 , 114min, nemecky , slovenské titulky , MP 12

Dokumentárna výprava do čias Weimarskej republiky, jednej z najpodstatnejších etáp svetovej kinematografie. Weimarská republika (1918–1933) bola najslobodomyseľnejším štátnym útvarom, ktorý kedy na nemeckej pôde vznikol. Bola to éra sprevádzaná rozkladom, krízou i kultúrnym rozkvetom. Išlo tiež o najpodstatnejšie obdobie nemeckej kinematografie, čas plný objavov a divov. „Siedme umenie“ vtedy získalo silné estetické základy, ktoré pretrvávajú dodnes. Dokument Od Caligariho k Hitlerovi je fascinujúcim pohľadom na obdobie, ktoré dalo svetu filmy ako Nosferatu, Metropolis, či Modrý anjel. Tento fascinujúci dokument je určený pre všetkých milovníkov filmu, ktorí si chcú zaplniť biele miesta v poznatkoch o dejinách filmu, a pre divákov, ktorí vidia radi svet v súvislostiach.

ČIERNE DUŠE - BE2CAN

Anime nere , Taliansko, Francúzsko , Dráma, Krimi , Francesco Munzi , 2014 , 103min, taliansky , slovenské titulky , MP 15

Príbeh troch bratov z kalábrijskej zločineckej rodiny je pôsobivou moralitou inšpirovanou skutočnými udalosťami. Priekupník drog Luigi, podnikateľ Rocco a excentrický pasák kôz Luciano sa dostanú do problémov po tom, čo sa Lucianov syn a príslušník stratenej generácie Leo kvôli banálnemu sporu dopustí aktu zastrašovania v bare spravovanom klanom rivalov. Z drobnej nezhody vzklíči konflikt, ktorý má vo výsledku rozmer vypätej tragédie. Film zožal okrem svetových festivalom úspech aj na Artfilm Feste v Trenčíne a teraz máte jedinečnú možnosť vidieť ho v slovenských kinách.

TAXI TEHERÁN - BE2CAN

Taxi , Irán , Dráma, Komédia , Jafar Panahí , 2015 , 83min, perzština , slovenské titulky , MP 12

Víťazný film Berlinale 2015 z ilegálnej dielne Džafara Panahího triumfuje nad politickou represiou. Renomovaný iránsky tvorca sa vo svojom druhom filme nakrútenom v rámci núteného domáceho väzenia premenil na taxikára, ktorý prostredníctvom rozhovorov s rôznymi klientmi ponúka kritický pohľad na iránsku spoločnosť. Panahí tu bez akejkoľvek sebaľútosti a s odzbrojujúcim humorom nastoľuje otázku, ako sa má chovať umelec v zemi, ktorá mu neumožňuje slobodu prejavu. S kamerou pripevnenou za predným sklom svojho auta - taxíka nakrútil Panahí film , ktorý povie viac ako mnohé "normálne" filmy. Panahíni dostal v Iráne ako nepohodlný tvorca už pred pár rokmi domáce väzenie, čo však na jeho kreativite len pridáva. Obmedzenie na určité priestory funguje ako hnací motor na jeho brilantné nápady a ešte viac zvýrazňuje jeho režijný talent. Taxi Teherán je vskutku vtipnou sondou do života každodenného Iránu s množstvom zamilovaniahodných charakterov.

ASSASSIN - BE2CAN

Nie yin niang , Čína , Dráma, Historický , Hsiao-hsien Hou , 2015 , 105min, čínština , slovenské titulky , MP 15

Epická vizuálna báseň jedného z najväčších žijúcich filmárov. Film s prvkami bojového umenia, aký tu ešte nebol.Filmová báseň jedného z najväčších filmárov súčasnosti zasadená do Číny 9. storočia je vizuálne omračujúcim rozprávaním s prvkami žánru wuxia (čínskeho ekvivalentu stredovekého rytierskeho eposu s prvkami fantasy). Jeho hrdinkou je profesionálna vrahyňa Nie Yinniang, ktorá po tom, čo zlyhá vo svojej úlohe, dostáva od svojej panej rozkaz vrátiť sa do svojho rodného kraja a zabiť muža, ktorému bola kedysi prisľúbená ―svojho bratranca, ktorý dnes velí najväčšej vojenskej oblasti v severnej Číne.

VICTORIA - BE2CAN

Victoria , Nemecko , Dráma, Thriller , Sebastian Schipper , 2015 , 140min, nemecky , slovenské titulky , MP 15

Strhujúci jednozáberový útek berlínskou nocou, ktorá všetko zmení. Victoria (Laia Costa) je mladá čašníčka z Madridu, ktorá do Berlína prichádza pracovať a užívať si nočný život. Na konci jednej párty stretne milo vyzerajúceho Sonneho (Frederick Lau) a jeho trojlístok kamarátov z mokrej štvrte. Ale namiesto mátožného opileckého rána čaká mladú Španielku adrenalínová jazda metropolou, namiesto rannej opice boj o holý život. Sonne a jeho partia sú totiž okolnosťami donútení previesť narýchlo bankovú lúpež. A Victoria sa ocitne za volantom auta, ktorým unikajú...

MLADOSŤ - Projekt 100

La Giovinezza , Tal., Fra., VB , Dráma , Paolo Sorrentino , 2015 , 118min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

Po talianskej Veľkej nádhere prichádza Paolo Sorrentino s anglicky nahovorenou snímkou a medzinárodným hviezdnym obsadením. Film nás tentokrát zavedie do prostredia luxusného alpského kúpeľného hotela v švajčiarskych Alpách. Fred Ballinger a Mick Boyle, dvaja starí priatelia, sú tu, ako každý rok, na liečení. Tento rok sa tu Fred lieči pod dozorom svojej dcéry a medzi liečebnými kúrami s Mickom spomínajú na svoje pestré životy ako hudobného skladateľa a filmového režiséra a uvažujú – o živote, starobe, mladosti, kráse, kreativite...skrátka o všetkom čo zaháňa myšlienky na blízky koniec.

MA MA - PROJEKT 100

Ma ma , Španielsko , Dráma , Julio Medem , 2015 , 111min, španielsky , slovenské titulky , MP 15

Nový film Julia Medema (Sex a Lucia) je intímnou ženskou drámou a prináša príbeh Magdy, ženy, ktorú opustil manžel, prišla o prácu a diagnostikovali jej rakovinu prsníka v treťom štádiu. Práve v tomto okamžiku stretáva Artura, hľadača futbalových talentov, ktorému sa tiež život od základov zmení ako následok osobnej tragédie. Náhodné stretnutie sa tak postupne mení na silné puto.

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON - Projekt 100

Le tout nouveau testament , Lux., Fra., Bel. , komédia , Jaco van Dormael , 2015 , 113min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

Boh existuje. Žije v Bruseli, je poriadne neznesiteľný a celý deň len sedí za počítačom. Jeho syna už poznáte, tak sa pozrieme na jeho dcéru. Režisér filmu Pán Nikto prichádza do kín s komédiou postavenou na skvelom scenári, ktorá pracuje ako s poetickými a vizuálne uhrančivými pasážami, tak šikovnou situačnou komikou.

SLOW WEST

Slow west , Veľká Británia, Nový Zéland , thriller, western, akčný , John Maclean , 2015 , 84min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

Šestnásťročný Jay pricestoval zo Škótska do amerického Colorada 19. storočia, aby pátral po žene, ktorú miluje. Európskemu zelenáčovi robí spoločnosť nájomný zabijak Silas, ktorý súhlasil, že ho za poplatok na ceste ochráni. Divoký západ ale nie je miesto, kde by veci vychádzali presne podľa plánu, a tak Ja zažije behom svojho putovania celú radu zvratov v nekompromisnom duchu tohto vysoko autorského westernu.

MLADOSŤ

The Youth , Tal./Fra./VB , Dráma , Paolo Sorrentino , 2015 , 118min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

Film reprízujeme pri príležitosti jeho ocenenia ako Najlepší európsky film roka 2015! Po talianskej Veľkej nádhere prichádza Paolo Sorrentino s anglicky nahovorenou snímkou a medzinárodným hviezdnym obsadením. Film nás tentokrát zavedie do prostredia luxusného alpského kúpeľného hotela v švajčiarskych Alpách. Fred Ballinger a Mick Boyle, dvaja starí priatelia, sú tu, ako každý rok, na liečení. Tento rok sa tu Fred lieči pod dozorom svojej dcéry a medzi liečebnými kúrami s Mickom spomínajú na svoje pestré životy ako hudobného skladateľa a filmového režiséra a uvažujú – o živote, starobe, mladosti, kráse, kreativite...skrátka o všetkom čo zaháňa myšlienky na blízky koniec.

O KURATÁCH A ĽUĎOCH - SCANDI

Men and Chicken , Dánsko/Nemecko , Komédia, Dráma , Anders Thomas Jensen , 2015 , 104min, dánsky , slovenské titulky , MP 12

Gabriel (David Dancik) a Elias (Mads Mikkelsen) sa od svojho umierajúceho otca dozvedia, že sú adoptovaní. Ich biologickým otcom je Evelio Thanatos, odborník na výskum kmeňových buniek. Po príchode na odľahlý ostrov Ork bratia zistia, že majú ďalších troch súrodencov – veľmi neortodoxných … Ako skultivovať trio neotesaných buranov, ktorí chodia spať so sliepkami a vyhľadávajú bitky? Uznávaný majster čiernych severských komédií Anders Thomas Jensen (Adamové jablká) sa po dlhšej prestávke vracia s nádherne absurdným filmom o vajíčkach, ktoré padli ďaleko od stromu.

HAROLD - SCANDI

Here is Harold , Nórsko , Komédia , Gunnar Vikene , 2015 , 87min, nórsko-švédska verzi , slovenské titulky , MP 12

Po štyridsiatich rokoch úspešného podnikania v oblasti predaja nábytku Haroldova firma skrachuje, pretože mu v tesnej blízkosti postavia obchodný dom IKEA. V zúfalstve a zlosti sa rozhodne odísť do Švédska a uniesť toho, kto zapríčinil jeho bankrot – samotného zakladateľa IKEA Ingvara Kamprada. Aké je však jeho rozčarovanie, keď zistí, že Kamprad nachádza vo vlastom únose vlastne potešenie…

HUNDROŠ - SCANDI

The Grump , Fínsko/Island , Komédia, Dráma , Dome Karukoski , 2015 , 104min, fínsky , slovenské titulky , MP 12

Hundroš je muž z minulosti. Vie, že dobre už bolo a nič pekné ho nečaká. Uzatvára sa pred všetkým moderným, pretože svet pre neho skončil v r. 1953. Z ulity ho vyženie až bolestivý úraz. Nutnosť navštíviť fyzioterapiu v Helsinkách znamená pre starého muža celú sériu nepríjemných epizód – napríklad jazdu autom, ktoré šoféruje žena, alebo stretnutie so svojím synom, ku ktorému nikdy nemal príliš blízko. Hundroša skrátka čaká jeden dlhý mrzutý víkend. A ako vždy – postará sa aj o to, aby bolo dusno všetkým okolo neho…

MôJ KRÁĽ - TÝŽDEŇ FRANCÚZSKEHO FILMU

Mon roi , Francúzsko , Dráma, Romanca , Maïwenn , 2015 , 125min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

Emocionálna dráma, odohrávajúca sa v priebehu niekoľkých rokov, zachytáva komplikovanú a deštruktívnu povahu vzťahu medzi mužom a ženou. Tony je po vážnej lyžiarskej nehode prijatá do rehabilitačného centra. Závislá na starostlivosti zdravotníckeho personálu a liekoch proti bolesti, využíva nečakane nadobudnutý čas k spätnému pohľadu na turbulentný románik s mužom menom Georgio. Kto je vlastne ten muž, ktorého tak hlboko milovala? Ako mohla dovoliť sama sebe prepadnúť takej dusivej a deštruktívnej vášni? Pred Tony stojí ťažký a dlhý proces vnútorného i vonkajšieho hojenia.

Vstupné na film 3,5 €, pre držiteľov klubovej karty 2,5 €.

LOVE

Love , Fra./Bel. , dráma, erotický , Gaspar Noe , 2015 , 130min, francúzsky , slovenské titulky , MP 18

LÁSKA stojí mimo dobra a zla. LÁSKA je genetická potreba. LÁSKA je zmenený stav vedomia. LÁSKA je tvrdá droga. LÁSKA je duševná choroba. LÁSKA je mocenská hra. LÁSKA presahuje ľudské ja. LÁSKA je oslepujúce svetlo. LÁSKA je sperma, tekutiny a slzy. LÁSKA je vzrušujúca erotická melodráma o chlapcovi, dievčati a DAĽŠOM DIEVČATI.

SAULOV SYN

Son of Saul , Maďarsko , dráma, historický , Laszlo Nemes , 2015 , 107min, Nemčina , slovenské titulky , MP 15

Strhujúci historický thriller, ktorý mení spôsob zobrazenia holocaustu a upiera divákovi bezpečný odstup od témy. Osvienčim, 1944. Maďarský žid Saul Ausländer je členom Sonderkommanda, ktoré je v mašinérii vyhladzovacieho tábora pridelené k práci pri plynových komorách a hromadách, na ktorých sa pália ľudské ostatky. Keď apatický Saul uprostred kopy mŕtvol objaví telo svojho syna, prebudí sa v ňom naliehavá potreba obstarať mu riadny židovský pohreb. Bez ohľadu na nebezpečenstvo, všeobecné utrpenie a plánovanú vzburu sa Saul vydáva na delirickú cestu koncentračným táborom s jediným cieľom – nájsť rabína.

DIVOKÉ HISTORKY

Relatos salvajes , Argentína , Komédia, Dráma , Damián Szifrón , 2014 , 122min, španielsky , slovenské titulky , MP 15

Každému raz rupnú nervy... alebo šesť divokých historiek, ktoré spája téma pomsty a drobných i väčších nespravodlivostí či krívd. Človek sa im nedokáže brániť, ak nechce prekročiť hranice zákona, či dobrých mravov. Ale čo je veľa, to je veľa. Hrdinovia filmu sa v rôznych situáciách dostávajú do bodu, kedy im dochádza trpezlivosť. Rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk a s ľudskou malosťou, byrokraciou, či vypočítavosťou si to vybavia s intenzitou rozzúreného zvieraťa. Túto výnimočnú čiernu komédiu koprodukovali bratia Almodóvarovci a priniesli do kín film o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému. Pocity hnevu sú v ňom vyobrazené univerzálne, rovnako ako uvoľňujúci účinok smiechu, ktorý sa dostaví pri každom zo šiestich prekvapivých rozuzlení. Bystro vystavaná spoločenská kritika, pri ktorej sa divák z chuti nasmeje, aj keď vie, že za všetkým predsa len stojí krutá pravda. V Divokých historkách sa stretávajú uznávaní herci, ktorí spolu doteraz na striebornom plátne spoločne neúčinkovali, herci z nezávislých filmov, alternatívneho divadla a televízie.

ĎALEKO OD ĽUDÍ - TÝŽDEŇ FRANCÚZSKEHO FILMU

Loin des hommes , Francúzsko , Dobrodružná dráma , David Oelhoffen , 2015 , 102min, francúzsky , slovenské titulky , MP 12

Dráma, ktorá rozpráva o ceste dvoch mužov na koňoch za slobodou. Alžírsko 1954. V období plnom nepokojov a násilia sa na cestu cez pohorie Atlas vydáva zvláštna dvojica mužov: dedinčan Mohamed, obvinený z vraždy, a učiteľ európskeho pôvodu Daru, ktorého vybrali ako eskortný doprovod obvineného k súdu. Prenasledovaní jazdcami, ktorí túžia po okamžitom treste pre Mohameda a pomstychtivými dedinčanmi, musia obaja muži čeliť guľkám, zúriacej vojne, zime a ďalším nebezpečenstvám, aby si vybojovali slobodu.

Vstupné na film 3,5 €, pre držiteľov klubovej karty 2,5 €.

MôJ KRÁĽ - TÝŽDEŇ FRANCÚZSKEHO FILMU

Mon roi , Francúzsko , Dráma, Romanca , Maïwenn , 2015 , 125min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

Emocionálna dráma, odohrávajúca sa v priebehu niekoľkých rokov, zachytáva komplikovanú a deštruktívnu povahu vzťahu medzi mužom a ženou. Tony je po vážnej lyžiarskej nehode prijatá do rehabilitačného centra. Závislá na starostlivosti zdravotníckeho personálu a liekoch proti bolesti, využíva nečakane nadobudnutý čas k spätnému pohľadu na turbulentný románik s mužom menom Georgio. Kto je vlastne ten muž, ktorého tak hlboko milovala? Ako mohla dovoliť sama sebe prepadnúť takej dusivej a deštruktívnej vášni? Pred Tony stojí ťažký a dlhý proces vnútorného i vonkajšieho hojenia.

Vstupné na film 3,5 €, pre držiteľov klubovej karty 2,5 €.

FÚSI

Fúsi , Island, Dánsko , Komédia, Dráma , Dagur Kári , 2015 , 94min, islandsky , slovenské titulky , MP 12

Fúsi, zavalitý štyridsiatnik a hlavný hrdina filmu žijúci sám so svojou matkou, zbiera odvahu konečne vstúpiť do dospelého sveta. Doteraz prechádzal životom ako námesačný, jeho všedné dni ovládala rutina práce na letisku a stavanie papierových modelov tankov z druhej svetovej vojny. Potom ale do jeho života nečakane vtrhne žena a Fúsi sa musí zmeniť. Pretože životu sa nemôžete vyhýbať večne.

MACBETH

Macbeth , VB/ USA / Fra , Dráma , Justin Kurzel , 2015 , 113min, anglický , slovenské titulky , MP 15

Príbeh neohrozeného bojovníka, ktorého zrazia na kolená ambície a túžba po moci. Klasická Shakespearova tragédia sa vracia na plátna v novej verzii, nadväzujúcej na vlnu britských adaptácií diel génia alžbetínskeho divadla, v ktorých žiari súčasná herecká elita. Macbeth (Michael Fassbender) je obávaný škótsky vojvoda, ktorý sa nebojí zúrivých bitiek. Keď si vypočuje veštbu, že bude budúcim kráľom, uverí. Netuší, akú veľkú cenu bude musieť zaplatiť. Cestu ku korune dláždia smrť a úklady, ktoré nakoniec pohltia Macbetha i jeho ctižiadostivú ženu (Marion Cotillard).

JÁ, OLGA HEPNAROVÁ

Já, Olga Hepnarová , Česko/ Francúzsko , Dráma, Historický , Tomáš Weinreb, Petr Kazda , 2016 , 105min, český , česká verzia , MP 15

Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma, v ktorej sa uvádzajú autorské filmy, určujúce nové smery v kinematografii.

BOJ

Krigen , Dánsko , dráma , Tobias Lindholm , 2015 , 115min, dánsky , slovenské titulky , MP 12

Ten skutočný boj čaká vojaka často až po návrate z bojového poľa domov. Dánsky dôstojník a veliteľ roty Claus Michael Pedersen pôsobí vo vojenskej misii v afganskej provincii Helmand. Doma v Dánsku sa jeho žena Maria snaží zvládať každodenný život bez muža a postarať sa o ich tri malé deti. Počas rutinnej bojovej akcie sa Clausova jednotka dostane do ťažkej krížovej paľby, a aby Claus zachránil svojich mužov, urobí rozhodnutie, ktoré ma závažne dôsledky preňho aj pre jeho rodinu. Majster tichého napätia Tobias Lindholm predstavuje po filmoch Hon a Unos ďalšiu skvele vystavanú osobnú drámu, ktorá si hneď po premiérovom uvedení na festivale v Benátkach vyslúžila mimoriadne ovácie.

STEVE JOBS

Steve Jobs , USA / Veľká Británia , životopisný, dráma , Danny Boyle , 2015 , 122min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

Stretnutie troch výnimočných mužov, vyústilo vo výnimočný film o inom výnimočnom mužovi. Originálny režisér Danny Boyle, jeden z najlepších scenáristov súčasnosti Aaron Sorkin a neskutočným talentom obdarený herec Michael Fassbander spoločne natočili životopisnú drámu o najväčšom počítačovom vizionárovi našej doby. Na filme Steve Jobs je fascinujúce predovšetkým to, že nemusíte rozoznať Apple od Microsoftu, aby vás príbeh tejto mimoriadnej osobnosti pohltil. Kľúč k skvelému životopisnému filmu je v originálnom prístupe. Forman sa v Amadeovi na Mozarta pozeral očam Salieriho, Danny Boyle sleduje Stevea Jobsa zo zákulisia. Doslova. Film sa odohráva počas vyhrotených momentov pred zahájením kľúčových Jobsových prezentácii, ktoré menili dejiny, a to nie len počítačové. Prvý krát stretávame Jobsa v polovici 80-tych rokov, kedy na trh uviedol Macintosh. Od prvých minút utvrdzuje divákov v tom, že reči o jeho neznesiteľnosti neklamali. Je to monštrum, ktoré šikanuje svojich podriadených za nesplnenie nesplniteľných príkazov, ponižuje matku (Katherine Waterston) svojej dcéry, ktorej otcovstvo aj napriek súdnemu rozhodnutiu neuzná, do krvi sa háda so svojou pravou rukou Joannou Hoffmanovou (Kate Winslet), pokiaľ nedosiahne svoje. S ubiehajúcimi minútami sa však z jednorozmerného psychopata stáva osobnosť, ktorú budú diváci chápať, obdivovať, ale samozrejme takisto aj nenávidieť. Asi ako každú ľudskú bytosť, ktorá videla o kúsok ďalej, než všetci ostatní. ,,Dúfam, že až diváci uvidia náš film, uvedomia si, ako veľmi sa zmenil svet vďaka neskutočnému nasadeniu, vášni a inteligencii jedného človeka, a ocenia, akú osobnú obeť musel priniesť. Tento génius sa ľudskou bytosťou stane až vo chvíli, keď si on sám uvedomí, že ani on nie je dokonalý,“ hovorí režisér Danny Boyle.

BARANI

Hrútar , Island , Komédia , Grímur Hákonarson , 2016 , 93min, islandský , slovenské titulky , MP 12

O filme: Kiddi pije a rád strieľa. Gummi nepije ani nestrieľa. Sú to bratia, ktorí spolu neprehovorili už 40 rokov ani slovo a jediné, čo majú spoločné, je láska k ovciam. Jedného dňa Gummi získa podozrenie, že Kiddiho výstavný baran je nakazený smrteľnou chorobou - klusavkou. Nad rodinným plemenom oviec, životnou pýchou oboch bratov, sa začnú sťahovať mračná. Film citlivo zobrazuje bratské puto, ktoré aj po desaťročiach vzájomných nezhôd zostáva silné. Nechýba mu nič, čo majú fanúšikovia islandských filmov radi: surové prostredie, irónia a absurdný humor, umelecký včlenený do žánru drámy. Snímka absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odniesol hlavnú cenu sekcie Un Certain Regard. Režisér: Grímur Hákonarson (1977) - Islandský režisér absolvoval FAMU - Filmovú akadémiu filmových umení v Prahe v roku 2004. Prvý raz získal medzinárodnú pozornosť svojím absolventským filmom Slávek the Shit. Bol vybraný do sekcie Cinéfondation na filmovom festivale v Cannes v roku 2005 a vyhral 12 cien, okrem iného „Strieborného Huga“ na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu. Jeho ďalší krátky film, Wrestling, ktorý sa prvý raz premietal na filmovom festivale v Locarne v roku 2007, patrí medzi najúspešnejšie islandské krátke filmy. Získal 25 festivalových ocenení z celého sveta.

Zkáza krásou

Zkáza krásou , Česko , Životopisný, Dokumentárny , Helena Třeštíková, Jakub Hejna , 2016 , 94min, česky , česká verzia , MP 12

Lída Baarová. Herečka, pre ktorú bola jej krása najväčším darom aj prekliatím zároveň. Mladé a atraktívne dievča sa rýchlo stala najväčšou československou filmovou hviezdou a dokázala si podmaniť aj najobávanejších mužov svojej doby. Vzťah s ministrom ríšskej propagandy Josephom Goebbelsom z nej však obratom učinil národného nepriateľa a symbol kolaborantstva. Dokumentaristka Helena Třeštíková sa s Baarovou stretla v jej zahraničnom exile. Na sklonku herečkinho života nakrútila otvorenú spoveď kedysi milovanej a následne zatracovanej hviezdy na pozadí unikátnych materiálov z niekoľkých európskych filmových archívov aj ukážok slávnych úloh Lídy Baarovej. Príbeh sebadeštruktívnej lovestory s charakteristikami antickej tragédie je fatálne spojený s európskymi dejinami a ukazuje mimoriadne úprimný portrét ženy, ktorej na vrchole kariéry ležal svet pri nohách. O to monumentálnejší bol potom jej pád do zabudnutia a samoty.

KULTURFUL

Kulturful , Slovensko , Improliga , Bábkové divadlo Morgonrock , 2016 , 520min, Koncert , Dave Brannigan , MP

Je tu koniec sezóny 2015/2016 a s ním rozlúčková párty KULTURFUL!

V Dome kultúry v Bytči vás čaká deň plný kultúry: Bábkové divadlo Morgonrock, Improliga a na záver koncert žilinskej rockovej kapely DAVE BRANNIGAN.

16:00 BÁBKOVÉ DIVADLO MORGONROCK - Kulturful odštartujeme ako minulý rok predstavením bytčianskeho bábkového divadla Morgonrock. Určite už poznáte jeho hlavných aktérov - čerta Kolofóna, lupičov Charlieho a Elliho, či Svadobné prasa a Janka a Marienku. Všetci už pilne nacvičujú, aby zase zabavili malých aj veľkých divákov.

18:00 IMPROLIGA - Herecké esá z Bytče aj šíreho okolia si opäť pomerajú sily v súťaži improvizačného divadla. Môže sa prihlásiť každý odvážlivec, vylosuje si tému a ide na pódium, aby ukázal, čo sa v ňom skrýva. Na víťazov čakajú originálne ceny od miestnych bytčianskych remeselníkov.

20:00 Koncert: DAVE BRANNIGAN - mladá talentovaná kapela zo susednej Žiliny vám príde zahrať do tanca. Jej svižný rock'n'roll vás určite nenechá sedieť na stoličke.

Vstupné:

2€ deti / 3€ študenti / 4€ dospelí

CESTA DO FANTÁZIE

Sen to Chihiro no kamikakushi , Japonsko , animovaný, rodinný , Hajao Mijazaki , 2001 , 124min, japonsky , slovenské titulky , MP 7

O filme Vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho pred publikom rozprestiera fascinujúci svet nespútanej obrazotvornosti. Cesta do fantázie je dobrodružná snímka, kde sa neodohrávajú boje, hlavná postava nemá nadprirodzené schopnosti ani sa tu neháda dobro so zlom. Rozprávanie o desaťročnom dievčatku, ktoré sa ocitne v čarovnom meste duchov, bôžikov a strašidiel, sa obíde bez schém a prvoplánových atrakcií sezónnych animovaných hitov. Naopak, divákov každého veku pohltí unikátnou víziou autora, vďaka ktorej každý záber dýcha čarovnosťou, hravosťou, nápaditosťou, ale aj melanchóliou a emotívnosťou. Režisér Hajao Mijazaki (1941) Je jedným z najslávnejších a najuznávanejších tvorcov anime – japonského animovaného filmu. Vyštudoval politológiu a ekonomiku, k práci animátora sa dostal, keď v roku 1963 získal prácu v animačnom štúdiu Toei Animation. Na svojom konte má nielen animované filmy, ale aj niekoľko japonských komiksov manga. Jeho film Princezná Mononoke (1997) sa stal v Japonsku krátko po svojom uvedení najziskovejším filmom v histórii. Dočasne ho zosadil z trónu film Titanic – kým neprišla Cesta do fantázie (2001). Prischlo mu prirovnanie Walt Disney japonskej animácie. Ocenenia Oscar v kategórii Najlepší dlhometrážny animovaný film (2003), nominácia na ceny BAFTA v kategórii Najlepší cudzojazyčný film (2004), Zlatý medveď z Berlinale ex aequo (2002) ...

MUSTANG

Mustang , Turecko , dráma , Deniz Gamze Ergüven , 2015 , 94min, turecky , slovenské titulky , MP 15

O filme

Dedina na severe Turecka, začiatok leta. Lale a jej štyri dospievajúce sestry sa po ceste do školy hrajú s miestnymi chlapcami. Po dedine začnú kolovať správy o domnelých nemravnostiach a nevinná hra rýchlo prerastie do škandálu s nečakanými následkami. Tradične zmýšľajúca babička a strýko premenia ich dom na väzenie, školu nahradia lekcie domácich prác a varenia, rodina začína dohovárať sobáše. Päť sestier spojených túžbou po slobode sa rozhodne vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje.

Režisér

Deniz Gamze Ergüven (1978) Narodila sa v Ankare, ale vyrastala vo veľmi kozmopolitom prostredí medzi Francúzskom, Tureckom a USA. Ako milovníčka kinematografie po štúdiu literatúry a africkej histórie v Johannesburgu vyštudovala réžiu na La Fémis v Paríži. Jej záverečná práca, krátky film Bir Damla Su bol uvedený na festivale Cinéfondation a vyhral cenu Leopards of Tomorrow na festivale v Locarne. Devätnásťminútový film, ktorý začína obrazom zahalenej ženy vyfukujúcej žuvačkovú bublinu, rozpráva príbeh mladej tureckej ženy (stvárnila ju sama režisérka), ktorá sa búri proti patriarchálnym sklonom a autoritárstvu mužov vo svojej komunite. Po skončení štúdia na La Fémis vytvorila projekt debutového celovečerného filmu, odohrávajúceho sa v Los Angeles behom nepokojov v roku 1992. Projekt nazvaný Kings bol vybraný Screenwriters Lab festivalu v Sundance, Deniz Gamze Ergüven sa však rozhodla najprv nakrútiť snímku Mustang, na ktorej scenáristicky spolupracovala s Alice Winocour v roku 2012. Mustang je príbehom emancipácie a silnou ženskou výpoveďou o súčasnom Turecku. Režisérka film natočila v okolí dediny Inebol v severnom Turecku, 600 km od Istanbulu.

Ocenenia

MFF Cannes – Cena Label Europa Cinemas; Cena LUX Európskeho parlamentu; Európske filmové ceny – Európsky objav roku; Oscar – nominácia v kategórii najlepší cudzojazyčný film; Zlatý glóbus – nominácia v kategórii najlepší cudzojazyčný film; César – najlepší debut, pôvodný scenár, hudba a strih; Ceny Goya – najlepší európsky film.

HEDI - BE2CAN

Inhebbek Hedi , Tunisko/Belgicko , dráma , Mohamed Ben Attia , 2016 , 88min, tunisky , slovenské titulky , MP 15

Debut tuniského režiséra a scenáristu Mohameda Ben Attiy je príbehom introvertného mladíka Hediho, ktorý sa má čoskoro oženiť s pôvabnou nevestou, ktorá mu bola pridelená na základe rodinného dohovoru. Muž trpiaci pod diktátom citovo manipulatívnej, hyperprotektívnej matky však vďaka stretnutiu so slobodomyseľnou tanečnicou Rym postupne nachádza odvahu postaviť sa rodinným očakávaniam a konvenciám. Múdro napísaný, od sentimentu celkom oslobodený film, ktorý dokáže v detailoch a náznakoch prezradiť o arabskej jari a porevolučnom Tunise viac než mnohé politické komentáre, ohromuje na prvotinu mimoriadne vyspelou formou. Jeho dôsledne realistický, až naturalistický tón je zreteľným odrazom rukopisu koproducentov filmu – slávnych bratov Dardennovcov. Attiovo neokázalé, hlboko emotívne prelínanie emancipačnej love story so sociopolitickou alegóriou bolo po dlhých dvadsiatich rokoch prvým arabským filmom v berlínskej hlavnej súťaži a právom si odniesol dve významné ceny.

Vstupné: 3,5 € obyčajné / 2,5 € klubové

TONI ERDMANN - BE2CAN

Toni Erdmann , Rakúsko/Nemecko , komédia , Maren Ade , 2016 , 162min, nemecky , slovenské titulky , MP 12

Život zostarnutého učiteľa Winfrieda Conradiho plynie v naprostej rutine, ktorú mohutný muž len občas naruší svojou pubertálnou vášňou – drobným žartovným prevlekom. Po tom, čo mu zomrie jediný verný druh, slepý pes, sa Winfried rozhodne venovať všetku pozornosť svojej odcudzenej dcére Ines, ktorá robí kariéru v nadnárodnej firme a nemá na nič a na nikoho čas. Po absolútnom fiasku prvej návštevy v Bukurešti mení Winfried stratégiu – čo nemôže dosiahnuť ako neúspešný otec, to môže docieliť jeho neforemné alter-ego. A tak sa zrodí životný kouč - nemecký ambasádor Toni Erdmann, tragikomická postava s absurdnou parochňou a umelými zubami, ktorá sa workoholičke Ines začne pliesť do života v tých najmenej vhodných momentoch. Nemecká režisérka Marden Ade sa po deziluzívnej vzťahovej štúdii Všetci ostatní vracia s prenikavou a nesmierne vrstevnatou tragikomédiou o zblížení otca a dcéry, o generácii singles, o svete očividných rozdielov a o tom, že najťažšou vecou v živote je nestratiť humor.

Vstupné: 3,5 € obyčajné / 2,5 € klubové

Neznáme dievča - Be2Can

LA FILLE INCONNUE , Fra./Bel. , dráma , JEAN-PIERRE DARDENNE, LUC DARDENNE , 2016 , 106min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

Jenny (Adèle Haenel) je lekárkou, ktorá má malú ambulanciu po svojom starom a chorom mentorovi. Ambiciózna mladá žena sa chystá na veľký kariérny skok – prestup do významnej nemocnice a prestížne oddelenie. Jedného večera v jej ordinácii niekto zazvoní, no Jenny nereaguje. Je po ordinačných hodinách a má dosť práce s neistým Julienom (Olivier Bonnaud), ktorý je u nej na praxi. Ráno sa dozvie, že neznáme dievča, ktoré nepustila dnu, našli neďaleko mŕtve, pravdepodobne bola zavraždená. Hnaná výčitkami svedomia sa Jenny pokúša vypátrať jej identitu, ale taktiež túži odhaliť páchateľa brutálneho činu. Majstri kinetickej sociálnej drámy bratia Dardennovci sa po sociálnom thrilleri Dva dni, jedna noc úspešne vydávajú do teritória civilnej detektívky, bez toho, že by opúštali programové východiská svojej poetiky – realistické zachytenie spoločenského prostredia, marginálnych postáv a skúmania rôznych aspektov humanizmu.

Vstupné: 3,5 € obyčajné / 2,5 € klubové

Ja, Daniel Blake - BE2CAN

I, Daniel Blake , Anglicko , dráma , Ken Loach , 2016 , 100min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

Sociálne apelatívny a v súčasnosti až nepríjemne aktuálny film rozpráva príbeh päťdesiatnika Daniela z Newcastlu, ktorý sa po prekonaní infarktu ocitne vo vyčerpávajúcom kolotoči žiadostí o dávky. Zatiaľ čo sa usiluje prejsť nezmyselne nastaveným systémom a absurdnými byrokratickými procesmi, ktoré ho nútia zháňať prácu v rozpore s odporúčaním od lekára, stretáva slobodnú matku Katie a jej dve deti. Neúplná rodina má jedinú šancu, ako uniknúť jednoizbovému bytu v ubytovni pre bezdomovcov – prijať byt v neznámom meste 300 míľ ďaleko. Daniel a Katie sa každý po svojom snažia vyrovnať s príkoriami systému, a pritom nestratiť zvyšky dôstojnosti. Najnovší film zohraného režisérsko-scenáristického dua Ken Loach a Paul Laverty si zaslúžene odniesol z tohtoročného Cannes najvyššiu cenu – Zlatú palmu za najlepší film hlavnej súťaže.

Vstupné: 3,5 € obyčajné / 2,5 € klubové

SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK / prednáška + koncert /

Prednáška BIZARNÝ VÝCHOD , Koncert , #ČaukyMňauky , #DoMačky , 2016 , 120min, #ÁTTÖRŐ ERŐ , slovenský dabing , MP 0

Charizmatický a osobitý performer, folkový spevák, víťaz Radio Head Awards v kategórií experimentálna hudba, divadelný herec, literárny publicista, no najmä popredná osobnosť košického undergroundu. Toto všetko je Samuel Szabó, alias Samčo Brat Dážďoviek.

Do Bytče sa vracia po piatykrát, aby predstavil svoju komediálno-vzdelávaciu show/prednášku BIZARDNÝ VÝCHOD. Východné Slovensko je jeho srdcovou lokalitou. Nielen preto, že tam prežil väčšinu života, hlavným dôvodom sú paradoxy a banality, ktoré tento región ponúka. Krásne hory a uprostred nich rozpadávajúce sa nemecké banské mestečká, rural decay a vidiecky industriál, skanzeny socializmu natreté "na ružovo", slovensko-ukrajinský Berlín uprostred rozdelený hranicou, skrachované veľkoplošné impérium Mikuláša Varehu, eurofondový barbie-urbanizmus, vysokokvalitný urban exploration priamo v centrách okresných miest, špecifické miestne postavičky, scény a folklóry. Toto všetko a ešte omnoho viac budete môcť zažiť na prednáške s názvom Alternatívny sprievodca provinčnými miestami: Bizarný Východ. Motto: Blízka exotika a predzvesť konca sveta.

Po prednáške Samčo predstaví aj svoju hudobnú tvorbu. Môžete sa tešiť na jeho jedinečnú performance a autentickú hudobnú show, akú ste doteraz určite nevideli. Samčo vystupujúci iba s akustickou gitarou je na míle vzdialený tomu, čo by sme mohli považovať za klasický folk, napriek tomu dokáže svojími hravými a inteligentnými textami opakovane rozosmiať celé publikum. Jeho tvorba je prístupná a inovátorská zároveň, v roku 2015 sa stal za svoj posledný album ÁTTÖRŐ ERŐ dokonca držiteľom prestížneho ocenenia Radio Head Awards v kategórií experimentálna hudba. Každý jeho koncert je iný ako ten predošlý a preto by si ho nemali nechať utiecť jeho skalní fanúšikovia či nováčikovia.

TOTO JE NÁŠ SVET

Captain Fantastic , USA , dráma , Matt Ross , 2016 , 118min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

O filme V lesoch na severozápade USA žije Ben, ktorý oddane vychováva, tu v srdci divokej prírody, svojich šesť detí. Následkom nečakaných tragických udalostí je nútený spolu s nimi opustiť ich alternatívny svet a vydať sa do toho skutočného. Dochádza ku konfrontácii s realitou a otázkou, čo znamená byť rodičom. Režisér Matt Ross (1970) Americký herec, scenárista a režisér. Doteraz bol známy najmä ako herec, či už zo seriálov ako Veľká láska, Silicon Valley, American Horror Story, alebo z filmov Dvanásť opíc (1995), Tvár toho druhého (1997), Americké psycho (2000), Letec (2004), Dobrú noc a veľa šťastia (2005). Ako scenárista a režisér sa podpísal pod niekoľko krátkometrážnych filmov, napríklad Jazyk lásky (1997), ktorý mal premiéru na festivale Sundance. Tam boli po prvý raz uvedené i jeho dva celovečerné filmy: romantická dráma 28 hotelových izieb (2012) a Toto je náš svet (2016). Ten druhý mal európsku premiéru na festivale v Cannes v sekcii Istý pohľad (Un Certain Regard), kde získal cenu za réžiu, a z festivalu v Karlových Varoch si odniesol Cenu divákov aj vďaka skvelému hereckému obsadeniu na čele s Viggom Mortensenom. Vďaka tomuto filmu zaradil filmový časopis Variety Rossa medzi 10 nádejných režisérov (10 Directors to Watch) roku 2016. Ocenenia MFF Cannes – Cena za réžiu v sekcii Istý pohľad (Un Certain Regard); MFF Karlovy Vary – Cena divákov

SNOWDEN

Snowden , NEM/FRA/USA , biografický, dráma, triler , Oliver Stone , 2016 , 134min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

„Špión Hacker Zradca Hrdina”

Edward Snowden zmenil súčasný svet ako máloktorý človek. Strhujúci príbeh, ktorý viedol až k najväčšej špionážnej kauze modernej doby. Jeho meno pozná každý. Edward Snowden nechal za sebou pokojný rodinný život a vzornú kariéru v tajných službách a stal sa štvancom na úteku. Je muž, ktorý odhalil šokujúce praktiky amerických tajných služieb, hrdinský whistleblower, alebo zradca, ktorý si zaslúži najtvrdší trest? Klasik americkej angažovanej kinematografie Oliver Stone skúma profesijné rodinné zázemie človeka, ktorý ukázal svetu, že sme stále sledovaní. A že vojna proti teroru poslúžila ako zámienka k bezprecedentnému vpádu moci do súkromia. Ide tu vážne ešte o zachovanie demokracie? Snowdenova odpoveď je mrazivo jasná.Edward Snowden zmenil súčasný svet ako máloktorý človek. Strhujúci príbeh, ktorý viedol až k najväčšej špionážnej kauze modernej doby.

Je to len koniec sveta

Juste la fin du monde , FRA / KAN , dráma , Xavier Dolan , 2016 , 97min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

O filme

Louis je spisovateľ a je smrteľne chorý. Po rokoch sa preto rozhodne, že navštívi svoju rodinu, aby im oznámil, že zomiera. Rodinné stretnutie je plné napätia a hádok. Celý film sa odohráva počas jedného dňa a je adaptáciou divadelnej hry.

Režisér

Xavier Dolan (1989)

Niekedy ho nazývajú zázračným dieťaťom québeckého filmu, pretože aj keď je v Québecu silná tradícia autorských režisérov, len málokto z nich dokázal v takom mladom veku toľko, čo Dolan. Jeho debut Zabil som svoju matku (2009) získal cenu Medzinárodnej konfederácie umeleckého a esejistického filmu (CICAE) v Cannes a následne koloval a vyhrával na troch desiatkach ďalších festivalov. Jeho ďalší film Imaginárne lásky (2010) síce nemal taký silný kritický ohlas, ale stal sa kultovým pre najmladšiu generáciu filmových fanúšikov. Predal sa do desiatok teritórií a aj na Slovensku patril k najnavštevovanejším artovým filmom roka. Nasledujúci, trochu experimentálny Laurence Anyways (2012) znovu putoval na festival do Cannes a Tom na farme (2013) mal pre zmenu premiéru v súťaži festivalu v Benátkach. S nasledujúcimi filmami súťažil Dolan znova v Cannes. Za snímku Mami! (2014) získal Cenu poroty a za film Je to len koniec sveta (2016) Veľkú cena poroty a Cenu ekumenickej poroty. Na vlaňajšom 22. MFF Febiofest bol uvedený Profil: Xavier Dolan.

Ocenenia

MFF Cannes 2016 – Veľká cena poroty a Cena ekumenickej poroty.

PATERSON + predfilm: MANŽEL JÁN S RODINOU

Paterson , USA , dráma , Jim Jarmusch , 2016 , 113min, anglicky , slovenské titulky , MP 12

O filme:

Paterson je vodič autobusu v rovnomennom mestečku Paterson. Každý Patersonov deň je zdanlivo rovnaký ako ten predošlý: prechádza trasou svojej linky, pozoruje mesto ubiehajúce pred čelným sklom a počúva úryvky rozhovorov. Píše si básne do zošita, ide na prechádzku so psom, zastaví sa v bare vždy len na jedno pivo a prichádza domov za svojou ženou Laurou. Život Laury je pravým opakom – všetko v ňom sa neustále mení a každý deň prináša nové sny a nápady. Paterson a Laura sa navzájom milujú a podporujú: on jej pomáha realizovať najnovšie plány, ona obdivuje jeho básnické nadanie. Film je príbehom víťazstiev a porážok všedného dňa a krásy, ktorá sa skrýva aj v tých najmenších detailoch.

Režisér:

Jim Jarmusch (1953)

je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.

predfilm: MANŽEL JÁN S RODINOU

Manžel Ján s rodinou, Slovensko, 2016, 20 min, dráma, slovensky, MP 12

Filmový portrét muža vyrovnávajúceho sa s pominuteľnosťou starého sveta. Príbeh rodiny, ktorá sa musí zomknúť ako za starých čias. Po nezhodách s rodinou zostáva Ján (Ivan Romančík) sám so svojou duševne chorou manželkou Máriou (Ľudmila Swanová). Tá sa však jeho vinou stráca...Absolventský film na VŠMU režiséra Pavla Čižmára bol ocenený hlavnou cenou na festivale študentských filmov ÁČKO 2106 v Bratislave.

Réžia: Pavol Čižmár Námet: Jakub Medvecký Scenár: Jakub Medvecký, Pavol Čižmár Kamera: Radka Šišuláková Zvuk: Michal Paluga Strih: Peter Sedláčik Produkcia: Veronika Elekaničová Hudba: Klara Hrajú: Ivan Romančík, Ľudmila Swanová, Ivan Martinka, Ela Lehotská

Nebo a ľad

La glace et le ciel , Francúzsko , Dokumentárny , Luc Jacquet , 2015 , 89min, francúzsky , slovenské titulky , MP 12

O filme Oscarový režisér Luc Jacquet (Putovanie tučniakov) v svojom novom celovečernom dokumente popisuje sériu dobrodružných ciest francúzskeho polárnika a vedca Clauda Loriusa za polárny kruh, ktoré viedli až k objaveniu a popísaniu javu, dnes dobre známeho ako „globálne otepľovanie“. Na príbehu odvážneho vedca a jeho prelomového objavu ukazuje režisér, aký dopad môže mať správanie človeka na budúcnosť našej planéty. Režisér Luc Jacquet (1967) Je francúzsky režisér, vedec a scenárista. Študoval etnológiu na univerzite v Lyone a vo veku 24 rokov prvý raz, v rámci štúdia ornitológie, navštívil Antarktídu, kde strávil 14 mesiacov. Neskôr sa ešte päťkrát vrátil a na južnom póle pobudol celkovo až tri roky. Naučil sa tam filmovať tučniaky a tieto skúsenosti zásadným spôsobom sformovali jeho ciele. Svoj záujem obrátil od laboratórií ku kinematografii. Stal sa fotografom divokej prírody a kameramanom a dúfal, že dostane príležitosť vrátiť sa na južný pól a nakrútiť tam vlastný film o živote tučniakov cisárskych. V roku 2000 napísal scenár k svojmu vznešenému projektu Putovanie tučniakov a o dva roky neskôr pre neho získal producenta. Film študuje všetky aspekty života týchto vtákov. Známy hlas Morgana Freemana hovorí príbeh úsmevnej aj tragickej povahy života na Antarktíde. Keď mal film v roku 2005 svoju premiéru, stal sa obrovským prekvapením a zároveň najúspešnejším dokumentom všetkých čias. V roku 2006 získal tento výnimočný dokument aj zlatú sošku Oscar.

Realita

Réalité , Francúzsko, USA , psychologický, dráma , Quentin Dupieux , 2014 , 95min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

O filme

Nesmelému filmárovi Jasonovi sa môže splniť sen. Bohatý producent Bob Marshall súhlasí, že zafinancuje jeho hororový film. S jednou podmienkou – Jasonovi dá 48 hodín na to, aby objavil najlepší výkrik v histórii filmu. Jeho hľadanie sa však postupne mení na nočnú moru. Vo filme nechýba absurdný humor či snové pasáže a hudba Philipa Glassa. Režisér

Quentin Dupieux (1974)

Mr. Oizo, vlastným menom Quentin Dupieux je skladateľ elektronickej hudby, techno DJ a filmár. Jeho singel Flat Beat (1999) sa stal celosvetovým hitom; vydal albumy Analog Worms Attack (1999) a Moustache (2005). Spolupracuje s labelom Ed Banger Records, kde vydal album Lambs Anger (2005). Prvý celovečerný film Steak nakrútil v roku 2006. Jeho absurdný triler Rubber (2009) nakrútil za dva týždne v angličtine a film sa stal medzinárodnou udalosťou Týždňa kritiky v Cannes, bol uvedený na platforme VOD. Ďalší film Wrong mal premiéru na MFF Sundance v roku 2012. Sekvencia z filmu Wrong Cops (Fízli!) bola uvedená na MFF Cannes v ten istý rok a film mal premiéru na MFF Sundance 2013.

SEVERSKÝ VEČER - SÁMSKA KRV

Sameblod , Švédsko , dráma , Amanda Kernell , 2016 , 110min, švédsky , slovenské titulky , MP 15

Štrnásťročná Elle Marja je sámske dievča, ktorej rodina chová soby v severnej Škandinávii. Po tom, čo je vystavená rasizmu éry tridsiatych rokov minulého storočia a ponižujúcemu vyšetreniu na svojej internátnej škole, začína snívať o novom živote. K jeho dosiahnutiu je ale potrebné stať sa niekým iným a pretrhnúť všetky zväzky s rodinou aj svojou rodnou kultúrou. Strhujúci debut Amandy Kernell nazerá na „prírodné“ sámske etnikum zvnútra a umožňuje divákovi zažiť temnú časť švédskej koloniálnej histórie takmer fyzickým spôsobom.

SEVERSKÝ VEČER - BLIKAJÚCE SVETLÁ

Blinkende lygter , Dánsko , komédia, krimi , Anders Thomas Jensen , 2000 , 109min, dánsky , slovenské titulky , MP 15

Film od režiséra Adamových jabkĺk a O zvieratách a ľuďoch. Torkild, vodca gangu kodaňských zlodejíčkov, túži uskutočniť svoj posledný zločin, ktorý mu zaistí bezstarostný život v cudzine. Stretne ho šťastie v podobe Muža z Fara, bezcitného kriminálnika, ktorý ho najme spolu s tromi kumpánmi, aby ukradli vrece so štyrmi miliónmi dánskych korún. Štvorlístok sa rozhodne utiecť do Barcelony. Cestou sa im však rozbije auto, pričom objavia opustený dom, ktorý býval reštauráciou. Tak sa im ponúkne šanca vybudovať si rodinný život, ktorý im vždy chýbal...

Moonlight

Moonlight , USA , dráma , Barry Jenkins , 2016 , 111min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

O filme

Nadčasový príbeh dospievania a hľadaní samého seba je zasadený do drsných kulís okrajových štvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje miesto v prostredí, v ktorom často rozhoduje právo silnejšieho, zatiaľ čo jeho vnútorný svet sa plní láskou, bolesťou aj túžbou. Moonlight zachytáva univerzálnu tému priateľstva a sexuálnej identity v troch rôznych životných etapách od detstva až po dospelosť. Je zároveň portrétom mladého človeka, súčasných amerických predmestí aj nepostrehnuteľných síl, ktoré formujú ľudské životy. Nekonvenčný spôsob rozprávania, vynaliezavá vizuálna zložka ai mimoriadne herecké výkony vyniesli snímke Zlatý glóbus za najlepší film (drámu). Režisér

Barry Jenkins (1970)

Barry Jenkins nakrútil svoj debutový film Medicine for Melancholy v roku 2008 a zožal veľký pozitívny ohlas od filmových kritikov. So svojim druhým filmom si dal načas. Kým na ňom začal pracovať bol tesárom, spoluzaložil reklmanú agentúru a podieľal sa na tvorbe seriálu Pozostalí. Jeho filmárska prestávka trvala sedem rokov. K réžii sa len formou krátkych snímok. Námet na film Moonlight bol na svete v okamžiku, kedy sa Jenkins zoznámil s divadelnou hrou In Moonlight Black Boys Look Blue, čiastočnú autobiografiu dramatika Tarella Alvina McCraneyho, s ktorým ho spájalo ako miesto, kde obaja vyrástli, tak podobná skúsenosť s drogovou závislosťou v rodine. Dali dokopy scenár a výsledkom je film, ktorý už pozbieral okrem množstva iných cien aj Zlatý glóbus za najlepší film (drámu) roku 2016.

Jackie

Jackie , USA , dráma , Pablo Larraín , 2016 , 99min, anglicky , slovenské titulky , MP 15

O filme

Keď je JFK zvolený za prezidenta USA, stáva sa Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z najmladších prvých dám v histórii. Pre jej vrelosť, eleganciu a vyberaný vkus ju rýchlo začínajú obdivovať milióny ľudí po celom svete. Potom prichádza okamžik, ktorý všetko zmení. Jackie sa vyrovnáva s osobnou stratou, ako matka a prvá dáma však musí zostať oporou deťom aj celému národu. Filmový portrét jednej z najikonickejších žien 20. storočia je príbehom hrdosti, lásky a noblesy, fascinujúcim nahliadnutím do zákulisia Bieleho domu a zachytením dní, ktoré zmenili beh dejín. Režisér

Pablo Larraín (1976)

Pablo Larraín sa narodil v roku 1976 v Santiago de Chile. Je spoluzakladateľom spoločnosti Fabula, ktorá sa venuje filmovej a televíznej tvorbe, reklame a produkcii. V roku 2006 režíroval svoj prvý celovečerný film Fuga. V roku 2008 sa ujal réžie filmu Tony Manero, ktorý mal premiéru v sekcii Quinzaine des Réalisateurs v Cannes. Jeho tretí celovečerný film Post Mortem sa prvýkrát premietal v rámci oficiálnej súťaže na festivale v Benátkach v roku 2010. V roku 2010 Larraín režíroval aj prvý seriál z produkcie HBO v Chile, Prófugos. Ten bol nominovaný na medzinárodnú cenu Emmy v kategórii Najlepší seriál. Štvrtý celovečerný film Pabla Larraína NO vyhral v roku 2012 cenu za najlepší film v sekcii Quinzaine des Réalisateurs v Cannes a bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. V roku 2014 Larraín režíroval operu pre Teatro Municipal de Santiago – Kaťu Kabanovú Leoša Janáčka. Jeho piaty celovečerný film Klub (El Club) bol prvýkrát verejne uvedený v rámci súťaže na Berlinale v roku 2015 a odniesol si odtiaľ Veľkú cenu poroty, Strieborného medveďa. Ďalší film Neruda s Gaelom Garcíom Bernalom v hlavnej úlohe mal premiéru na filmovom festivale v Cannes v roku 2016 a bol nominovaný na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší zahraničný film. Jeho posledná snímka Jackie bola uvedená na festivaloch v Toronte a v Benátkach, kde získal cenu za scenár.

EGON SCHIELE

EGON SCHIELE -TOD UND MADCHEN , Rakúsko/Luxembursko , životopisný / dráma , Dieter Berner , 2016 , 109min, nemecky , slovenský dabing , MP 15

Maliar a grafik Egon Schiele bol jedným z najprovokatívnejších viedenských umelcov začiatku 20. storočia. Doby, behom ktorej sa pomaly a takmer nepozorovane chýlila ku koncu jedna veľká dejinná éra. Doby, kedy sa v kultúre a vo výtvarnom umení snáď najvýraznejšie začali búrlivo presadzovať celkom nové smery. Návštevníci galérií boli prvýkrát vystavení trúfalej tvorbe expresionistov a kubistov, objavujú sa aj prvé abstraktné diela. A do verejného priestoru, vďaka tvorcom ako bol Schiele, vstúpila erotika. Mladý Egon Schiele je najprv fascinovaný secesiou a tvorbou svojho krajana Gustava Klimta, ale čoskoro nachádza vlastné výrazové prostriedky v expresionizme a odvážnych aktoch. Jeho hlavnou inšpiráciou sú krásne a mladé ženy. A sú zásadnými múzami nielen jeho tvorby, ale i života. Osudový vplyv na neho majú ale len dve – jeho sestra a prvá múza Gerti a mladučká Wally, pravdedpodobne Schieleho jediná pravá láska, ktorú zvečnil vo svojom slávnom obraze „Smrť a dievča“. Jeho provokatívna erotická tvorba čoskoro vyvolá odozvu nielen medzi výtvarníkmi, ale aj medzi počestnými občanmi. Pre neviazaný spôsob života je dokonca nútený ukončiť svoj pobyt v Českom Krumlove. Nakoniec je dokonca zatknutý, čelí obvineniu zo sexuálneho zneužívania neplnoletého dievčaťa a sudca pre výstrahu spáli jeho kresbu. Schieleho radikálne maľby síce pohoršovali viedenskú spoločnosť, ale podobne odvážni umelci ako Gustav Klimt cítili jeho výnimočnosť. Egon Schiele bol vo svojej tvorbe pripravený ísť až za hranicu vlastnej bolesti, obetoval pre svoje umenie lásku a nakoniec i život. Pre umenie, ktoré nás inšpiruje dodnes. Pod filmom je podpísaný uznávaný rakúsky režisér Dieter Berner, ktorý je i populárnym hercom (Pianistka, Egon Schiele) a spoluautorom scenára. VSTUPNÉ: 3€ dospelí / 2€ deti, študenti

CEZ KOSTI MŔTVYCH

Pokot , Česko, Nemecko, Poľsko , Slovensko, Švédsko, thriller , Agnieszka Holland , 2017 , 128min, poľsky , slovenské titulky , MP 15

Hlavnou hrdinkou príbehu je postaršia žena - Janina Duszejko, milovníčka a ochrankyňa zvierat. V jej okolí dôjde v krátkom čase k sérii vrážd, spáchaných za záhadných okolností. Duszejko je presvedčená o tom, že vie kto (alebo čo) má zločiny na svedomí, avšak nikto jej neverí. Táto jednoduchá kriminálna zápletka je len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom. VSTUPNÉ: 3€ dospelí / 2€ deti, študenti

Muž menom Ove

En Man Som Heter Ove , Švédsko , dráma / komédia , Hannes Holm , 2015 , 116min, švédsky , české titulky , MP12

Ove je tvrdohlavý a večne sa sťažujúci mrzutý muž, ktorý pohŕda všetkými okolo neho a dáva im to aj zreteľne najavo. Bývalý predseda družstva vlastníkov, ktorému nedávno zomrela milovaná manželka Sonja, teraz terorizuje susedov ako samozvaný strážca poriadku. Zvrat v jeho životnej rutine nastáva s príchodom jeho nových susedov, mladej pakistanskej rodiny, ktorých životný štýl sa mu najskôr prieči. Keď omylom nabúrajú autom do Oveho poštovej schránky, spustia tým reťaz nečakaných udalostí. Film je nakrútený podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna, z ktorého sa len vo Švédsku predalo viac ako 700 000 výtlačkov.

Masaryk

Masaryk , Česká republika, Slovensko , historická dráma , Julius Ševčík , 2017 , 106min, český , česky , MP12

Prežil život bohéma, miloval ženy, hudbu, veľká gestá i veľké zápasy. Vo vnútri jeho srdca a duše bojovala nespútanosť extravagantného umelca s morálkou a povinnosťou úradníka a diplomata. Veľkú časť života precestoval, ale nikdy nezabudol na krajinu, z ktorej pochádzal, na republiku, ktorú založil jeho otec Tomáš Garrigue. Smrť Jana Masaryka je dodnes zahalená tajomstvom. Mnohé tajomstvá sa však skrývali i v jeho živote!

Dramatický príbeh, venovaný osudom diplomata a neskoršieho československého ministra zahraničia, Jana Masaryka, sa vracia do obdobia tesne pred druhou svetovou vojnou. V 30rokoch vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, ktorú prevažne trávi vo Veľkej Británii, kde sa snaží dostať svetové mocnosti na stranu Československa. Muž oceňovaný ako brilantný rečník, zábavný spoločník a milovník života, má však i svoju temnú stránku. Masaryk hľadá únik pred svojim menom, pred zodpovednosťou i pred sebou samým v bujarom živote, alkohole a drogách, ale tiež v neustálom sebatrýznení. Vtedajší veľvyslanec v Londýne sa zrazu stráca z verejného života. Prerušuje kontakt s politickými kolegami i s priateľmi. Na niekoľko mesiacov zmizne, niekde do Ameriky.... „Masaryk je krásná filmová postava, protože je samý problém a zároveň chlap, který má velkou zodpovědnost,“ hovorí režisér Július Ševčík, ktorý svoj film vidí ako politický thriller. „On sám by byl raději umělcem, bohémem, ale měl smůlu, protože pocházel ze slavné rodiny. Ta postava v sobě má neustále vnitřní konflikt, je to člověk, od nějž se navenek očekává práce ve jménu velkých věcí, a přitom to je muž s křehkou, vášnivou a bolavou duší,“ dodáva režisér.

Histrorickú drámu Masaryk nakrútil podľa scenára Alexa Königsmarka a Petra Kolečka režisér Július Ševčík (Normal, Restart). V hlavnej úlohe sa predstavuje v jednej zo svojich najlepších úloh v kariére mimoriadny český herec Karel Roden. V úlohách skutočných historických postáv uvidíme plejádu českých a slovenských hereckých osobností – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneša, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškowa ako Emanuela Moravca. V úlohe jednej z Masarykových priateliek sa vracia do českého filmu modelka Eva Herzigová. Osobnú tajomníčku Jána Masaryka hrá Emília Vášáryová, sestru Zuzana Krónerová, ďalej Martin Hoffman, Ján Grešo, Ján Jackuliak či Ady Hajdu.

VSTUPNÉ: 4€ dospelí / 3€ deti, študenti

Masaryk

Masaryk , Česká republika, Slovensko , historická dráma , Julius Ševčík , 2017 , 106min, český , česky , MP12

Prežil život bohéma, miloval ženy, hudbu, veľká gestá i veľké zápasy. Vo vnútri jeho srdca a duše bojovala nespútanosť extravagantného umelca s morálkou a povinnosťou úradníka a diplomata. Veľkú časť života precestoval, ale nikdy nezabudol na krajinu, z ktorej pochádzal, na republiku, ktorú založil jeho otec Tomáš Garrigue. Smrť Jana Masaryka je dodnes zahalená tajomstvom. Mnohé tajomstvá sa však skrývali i v jeho živote!

Dramatický príbeh, venovaný osudom diplomata a neskoršieho československého ministra zahraničia, Jana Masaryka, sa vracia do obdobia tesne pred druhou svetovou vojnou. V 30rokoch vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, ktorú prevažne trávi vo Veľkej Británii, kde sa snaží dostať svetové mocnosti na stranu Československa. Muž oceňovaný ako brilantný rečník, zábavný spoločník a milovník života, má však i svoju temnú stránku. Masaryk hľadá únik pred svojim menom, pred zodpovednosťou i pred sebou samým v bujarom živote, alkohole a drogách, ale tiež v neustálom sebatrýznení. Vtedajší veľvyslanec v Londýne sa zrazu stráca z verejného života. Prerušuje kontakt s politickými kolegami i s priateľmi. Na niekoľko mesiacov zmizne, niekde do Ameriky.... „Masaryk je krásná filmová postava, protože je samý problém a zároveň chlap, který má velkou zodpovědnost,“ hovorí režisér Július Ševčík, ktorý svoj film vidí ako politický thriller. „On sám by byl raději umělcem, bohémem, ale měl smůlu, protože pocházel ze slavné rodiny. Ta postava v sobě má neustále vnitřní konflikt, je to člověk, od nějž se navenek očekává práce ve jménu velkých věcí, a přitom to je muž s křehkou, vášnivou a bolavou duší,“ dodáva režisér.

Histrorickú drámu Masaryk nakrútil podľa scenára Alexa Königsmarka a Petra Kolečka režisér Július Ševčík (Normal, Restart). V hlavnej úlohe sa predstavuje v jednej zo svojich najlepších úloh v kariére mimoriadny český herec Karel Roden. V úlohách skutočných historických postáv uvidíme plejádu českých a slovenských hereckých osobností – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneša, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškowa ako Emanuela Moravca. V úlohe jednej z Masarykových priateliek sa vracia do českého filmu modelka Eva Herzigová. Osobnú tajomníčku Jána Masaryka hrá Emília Vášáryová, sestru Zuzana Krónerová, ďalej Martin Hoffman, Ján Grešo, Ján Jackuliak či Ady Hajdu.

VSTUPNÉ: 4€ dospelí / 3€ deti, študenti

Letné kino vo Vitalkafé - MASARYK

Masaryk , Česko / Slovensko , dráma, historický , Július Ševčík , 2016 , 106min, česky , česká verzia , MP 15

Film premietame v Letnom kine na terase v uličke pri Vitalkafé v Bytči na Námestí SR číslo 26. (Vchod z námestia). Letné premietanie je doplnené sprievodným programom. 19:30 - sprievodný program 21:00 - premietanie 19:30 - Bytča ako turistické Eldorádo? - osvetová prednáška o rozvoji turzimu s Petrom Gärtnerom Bytča ako turistické Eldorádo? Nie je to až také nereálne, ako by sa mohlo zdať. Mesto Bytča má výbornú polohu pre rozvoj turizmu, je obklopená nádhernou prírodou z oboch strán - pohoriami Javorníky a Súľovské skaly. Samotné mesto má bohatú históriu a architektonické pamiatky, aké jej môže veľa slovenských miest len závidieť. Mesto je aj dobre dostupné z väčších centier. Toto všetko z nej robí bod so zaujímavým potenciálom pre rozvoj turizmu. Pozývame Vás na osvetovú prednášku a zároveň otvorenú diskusiu pre všetkých záujemcov, o tom ako aj vy môžete hneď zajtra a bez zbytočných nákladov podnikať v oblasti turzimu, ako prispieť k rozvoju cestovného ruchu a ako tým získať ekonomický prospech pre seba aj svoje mesto. Prednášku a diskusiu bude viesť Peter Gärtner - zakladateľ Festivalu Hviezdne noci, ktorého cieľom je okrem iného práve rozvoj turizmu v meste Bytča 21:00 - premietanie Masaryk Prežil život bohéma, miloval ženy, hudbu, veľká gestá i veľké zápasy. Vo vnútri jeho srdca a duše bojovala nespútanosť extravagantného umelca s morálkou a povinnosťou úradníka a diplomata. Veľkú časť života precestoval, ale nikdy nezabudol na krajinu, z ktorej pochádzal, na republiku, ktorú založil jeho otec Tomáš Garrigue. Smrť Jana Masaryka je dodnes zahalená tajomstvom. Mnohé tajomstvá sa však skrývali i v jeho živote!

Dramatický príbeh, venovaný osudom diplomata a neskoršieho československého ministra zahraničia, Jana Masaryka, sa vracia do obdobia tesne pred druhou svetovou vojnou. V 30rokoch vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, ktorú prevažne trávi vo Veľkej Británii, kde sa snaží dostať svetové mocnosti na stranu Československa. Muž oceňovaný ako brilantný rečník, zábavný spoločník a milovník života, má však i svoju temnú stránku. Masaryk hľadá únik pred svojim menom, pred zodpovednosťou i pred sebou samým v bujarom živote, alkohole a drogách, ale tiež v neustálom sebatrýznení. Vtedajší veľvyslanec v Londýne sa zrazu stráca z verejného života. Prerušuje kontakt s politickými kolegami i s priateľmi. Na niekoľko mesiacov zmizne, niekde do Ameriky.... „Masaryk je krásná filmová postava, protože je samý problém a zároveň chlap, který má velkou zodpovědnost,“ hovorí režisér Július Ševčík, ktorý svoj film vidí ako politický thriller. „On sám by byl raději umělcem, bohémem, ale měl smůlu, protože pocházel ze slavné rodiny. Ta postava v sobě má neustále vnitřní konflikt, je to člověk, od nějž se navenek očekává práce ve jménu velkých věcí, a přitom to je muž s křehkou, vášnivou a bolavou duší,“ dodáva režisér.

Histrorickú drámu Masaryk nakrútil podľa scenára Alexa Königsmarka a Petra Kolečka režisér Július Ševčík (Normal, Restart). V hlavnej úlohe sa predstavuje v jednej zo svojich najlepších úloh v kariére mimoriadny český herec Karel Roden. V úlohách skutočných historických postáv uvidíme plejádu českých a slovenských hereckých osobností – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneša, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškowa ako Emanuela Moravca. V úlohe jednej z Masarykových priateliek sa vracia do českého filmu modelka Eva Herzigová. Osobnú tajomníčku Jána Masaryka hrá Emília Vášáryová, sestru Zuzana Krónerová, ďalej Martin Hoffman, Ján Grešo, Ján Jackuliak či Ady Hajdu.

VSTUPNÉ: 2€

letné kino vo vitalkafé - Paterson

Paterson , USA , dráma/komédia , Jim Jarmusch , 2016 , 118min, anglický , české titulky , MP 12

Film premietame v Letnom kine na terase v uličke pri Vitalkafé v Bytči na Námestí SR číslo 26. (Vchod z námestia). Letné premietanie je doplnené sprievodným programom. 20:00 - sprievodný program 21:00 - premietanie

20:00 - hosť: Mgr.art Slavomír Zrebný

Režisér Slavomír Zrebný v súčasnosti pracuje pre Ústav pamäti národa, pre ktorý dokumentuje svedectvá pamätníkov z čias totalitných režimov. Slávo vyštudoval réžiu na bratislavskej Vysokej škole múzických umení a pozornosť si získal už svojimi študentskými filmami. Umelecky vyrastal práve v Bytči, kde navštevoval Základnú umeleckú školu a je tiež jedným zo zakladajúcich členov občianskeho združenia Filmový klub Bytča. Na naše Letné kino nám príde porozprávať o svojej práci pre UPN, o svojej kariére režiséra ale tiež o charitatívnej činnosti pre ľudí bez domova, ktorej sa venuje. Súčasťou jeho prezentácie budú aj krátke filmy z archívu UPN. 21:00 - premietanie Paterson

Paterson je vodič autobusu v rovnomennom mestečku Paterson. Každý Patersonov deň je zdanlivo rovnaký ako ten predošlý: prechádza trasou svojej linky, pozoruje mesto ubiehajúce pred čelným sklom a počúva úryvky rozhovorov. Píše si básne do zošita, ide na prechádzku so psom, zastaví sa v bare vždy len na jedno pivo a prichádza domov za svojou ženou Laurou. Život Laury je pravým opakom – všetko v ňom sa neustále mení a každý deň prináša nové sny a nápady. Paterson a Laura sa navzájom milujú a podporujú: on jej pomáha realizovať najnovšie plány, ona obdivuje jeho básnické nadanie. Film je príbehom víťazstiev a porážok všedného dňa a krásy, ktorá sa skrýva aj v tých najmenších detailoch.

VSTUPNÉ: 2€

Letné kino vo Vitalkafé - Divoké historky

Relatos salvajes , Argentina / Španielsko , Komédia / Poviedkový , Damián Szifron , 2014 , 122min, španielsky , slovenské titulky , MP12

Film premietame v Letnom kine na terase v uličke pri Vitalkafé v Bytči na Námestí SR číslo 26. (Vchod z námestia). Letné premietanie je doplnené sprievodným programom. 19:30 - sprievodný program 21:00 - premietanie 19:30 - Hosť Pavol Čižmár Debata a diskusia s mladým talentovaným režisérom Paľom Čižmárom pochádzajúcim z Bytče. Vo veku 23 rokov už mu organizujú prehliadky na veľkých filmových festivaloch. Príďte si vypočuť jeho recept na úspech a pozrieť si jeho úspešné krátke filmy. 21:00 Premietanie -Divoké historky Každému raz rupnú nervy... alebo šesť divokých historiek, ktoré spája téma pomsty a drobných i väčších nespravodlivostí či krívd. Človek sa im nedokáže brániť, ak nechce prekročiť hranice zákona, či dobrých mravov. Ale čo je veľa, to je veľa. Hrdinovia filmu sa v rôznych situáciách dostávajú do bodu, kedy im dochádza trpezlivosť. Rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk a s ľudskou malosťou, byrokraciou, či vypočítavosťou si to vybavia s intenzitou rozzúreného zvieraťa. Túto výnimočnú čiernu komédiu koprodukovali bratia Almodóvarovci a priniesli do kín film o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému. Pocity hnevu sú v ňom vyobrazené univerzálne, rovnako ako uvoľňujúci účinok smiechu, ktorý sa dostaví pri každom zo šiestich prekvapivých rozuzlení. Bystro vystavaná spoločenská kritika, pri ktorej sa divák z chuti nasmeje, aj keď vie, že za všetkým predsa len stojí krutá pravda. V Divokých historkách sa stretávajú uznávaní herci, ktorí spolu doteraz na striebornom plátne spoločne neúčinkovali, herci z nezávislých filmov, alternatívneho divadla a televízie. VSTUPNÉ: 2€

Letné kino vo Vitalkafé - Toto je náš svet

Captain Fantastic , USA , Dráma / Komédia / Road movie , Matt Ross , 2016 , 118min, anglický , slovenské titulky , MP 12

Film premietame v Letnom kine na terase v uličke pri Vitalkafé v Bytči na Námestí SR číslo 26. (Vchod z námestia). Hlboko v lesoch mimo civilizáciu vychováva svojrázny a charizmatický otec (Viggo Mortensen) svojich šesť detí podľa vlastných predstáv. Ich život pripomína letný tábor v raji, plný nevšedných pravidiel a hier. Kým nepríde správa, ktorá všetko zmení. Začína prekvapivá a zábavná cesta, pri ktorej sú zásady tejto voľnomyšlienkárskej rodiny vystavené skúškam nášho sveta. Pozitívne ladený americký film bol v premiére uvedený na festivale v Sundance a jeho režisér Matt Ross si z festivalu v Cannes odniesol cenu za najlepšiu réžiu v prestížnej sekcii Un Certain Regard. VSTUPNÉ: 2€

OTVORENIE 10. SEZÓNY - DRUHÁ STRANA NÁDEJE

Toivon tuolla puolen , Fínsko / Nemecko , dráma / komédia , Aki Kaurismäki , 2017 , 98min, švédsky , české titulky , MP 15

Príbeh obchodníka, majiteľa reštaurácie a jeho nevšedného priateľstva so sýrskym utečencom. Najnovšia snímka Akiho Kaurismäkiho sa venuje stále aktuálnej téme utečencov. Wikström - bývalý obchodník, ktorý nedávno investoval do nie veľmi úspešnej reštaurácie a utečenec Khaled, ktorý práve prišiel do Fínska, aby tu požiadal o azyl. Nevšedná dvojica sa stretáva práve na pôde reštaurácie a Wikström sa rozhodne Khaledovi pomôcť. Zamestná ho na čierno. Snímke s vážnou témou nechýba absurdný humor, typickým pre tohto fínskeho filmára.

Posledná rodina

Ostatnia Rodzina , Poľsko , životopisná dráma , Jan P. Matuszyński , 2016 , 124min, poľsky , české titulky , MP12

Maliar Zdzisław Beksiński trávi svoje dni medzi štyrmi stenami varšavského bytu, obklopený len svojou rodinou. Navzdory socialistickej šedi okolia je jeho vnútorný svet plný surreálnych vízií, farieb, vášne a perverzných fantázií. Píše sa rok 1977 a život rodiny sa točí okolo syna, neurotického Tomka, ktorý sa práve odsťahoval do domu oproti. Neustály boj s vnútornými démonmi mu znemožňuje normálne žiť, ponára sa však do sveta hudby a filmu a navzdory svojmu hendikepu sa stáva priekopníkom západnej popkultúry v Poľsku. VSTUPNÉ: obyčajné 3€ / klubové 2€

Štvorec

The Square , SWE / GER / FRA / DEN , komédia / dráma , Ruben Östlund , 2017 , 142min, Švédština,dánčina,AJ , české titulky , MP15

Christian je kurátorom švédskeho galérie moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ako ale takúto myšlienku predať v mediálne zahltenom a nesústredenom prostredí, ktoré žije predovšetkým virálnymi udalosťami? Zatiaľ čo „hip“ marketingoví experti vymýšľajú rôzne stratégie, Christianovi ktosi ukradne mobil. A v snahe získať ho späť roztočí kurátor nevedomky špirálu udalostí, ktoré spochybnia nielen jeho osobné kvality a výstavu, ale aj postavenie inštitúcie, ktorú reprezentuje. Ruben Östlund vo svojej „konceptuálnej tragikomédii“ s potmehúdstvom sebe vlastným skúma jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt. Režisér Ruben Östlund Ruben Östlund je najvýraznejšou tvárou mladej švédskej generácie filmárov. Vo svojom diele svojsky nadväzuje ako na bergmanovskú tradíciu „anamnézy rodinných vzťahov“, tak na svojrázne oživené obrazy existenčnej márnosti Roya Anderssona. Rané krátke filmy charakterizuje dištancovaná statická kamera, ktorú od diania často oddeľujú desiatky metrov a aranžované všedné situácie, ktoré Östlund zachytáva so sociologickou dôkladnosťou. Debut Mongoloid s gitarou a druhý film V moci davu koncipuje Švéd ako dokumentárne ladené pásmo výjavov obyčajného života, v ktorých sa rysujú bizarné rituály a drobné pretvárky. Play je sociologicky zovretou a presnou analýzou šikanovania a problémov multikultúrnej spoločnosti. V „lyžiarskej dráme“ Vyššia moc Östlund obracia pozornosť k tradičnej rodine, ktorej rozpad urýchli lavína a jedno inštinktívne rozhodnutie. Štvorec predstavuje autorovo najambicióznejšie dielo, ktoré spája všetky doterajšie Östlundove záujmy. VSTUPNÉ klubové 2€ / obyčajné 3€

Odrazy

Powidoki , Poľsko , dráma , Andrzej Wajda , 2017 , 98min, poľsky , české titulky , MP 15

Posledný film legendy poľskej kinematografie Andrzeja Wajdu, portrét zachycujúci vášnivý boj nezávislého umelca so stalinskými doktrínami, boj na život a na smrť. Rok 1945 Stalinova moc ovláda Poľsko. Slávny maliar Wladyslaw Strzeminski odmietne robiť umelecké kompromisy a tak sa stane prenasledovaným, vylúčia ho z univerzity, jeho obrazy sú strhané zo stien galérií. Za pomoci niektorých svojich študentov sa rozhodne bojovať proti komunistickej strane a stáva sa symbolom umeleckého odporu proti tyranii. Andrzej Wajda (1926 - 2016) Poľský filmový a divadelný režisér, spolutvorca poľskej filmovej školy a senátor (1989 – 1991). V rokoch 1946 – 1949 študoval maliarstvo na Akadémii krásnych umení v Krakove. Po ukončení štúdií v rokoch 1949 – 1954 študoval réžiu na Vysokej filmovej škole v Lodži. Už prvé filmy z druhej polovice 50. rokov mu priniesli medzinárodné uznanie. Námety pre svoje diela čerpá predovšetkým z dejín (druhá svetová vojna, okupácia Poľska, atď.). V roku 2000 Wajda získal Čestnú cenu Akadémie – Oscara – za celoživotné dielo. Jeden z najvýznamnejších režisérov poľskej a svetovej kinematografie. Úspech zaznamenal už svojimi prvými troma filmami Nezvaní hostia, Kanály, Popol a diamant. Jeho diela získali prestížne ocenenia na festivaloch v Benátkach, Berlíne, Cannes, Montreale, Moskve, San Sebastian a tri z nich boli nominované na Oscara (Zasľúbená krajina, Slečny z Vlčian, Človek zo železa). Je nositeľom viacerých, významných, poľských a medzinárodných radov napr.: Francúzska komandéria čestnej légie, Nemecký veľký kríž za zásluhy a čestných doktorátov z univerzít v American Univ. Washington, Bologne, Jagellovskej univerzity v Krakove, univerzít v Lyone a Bruseli. Získal aj niekoľko ocenení za celoživotné dielo: francúzskeho Cézara, Európsku filmovú cenu Felix (1990), Zlatého Golema (MFF Praha 1996), Strieborného medveďa (MFF Berlín 1996), Čestného Oscara (2000) a viacero poľských filmových ocenení. Jeho predchádzajúci film Katyň bol rovnako postavený na skutočnej historickej udalosti z čias druhej svetovej vojny. V distribúcii ASFK bolo doteraz už dvanásť titulov tohto výnimočného režiséra, naposledy snímka Walesa, človek z nádeje. VSTUPNÉ klubové 2€ / obyčajné 3€

Western

Western , Nemecko/ Bulharsko , dráma , Valeska Grisebach , 2017 , 119min, nemecký , slovenské titulky , MP 15

Meinhard je samotársky robotník, ktorý z diaľky pozoruje život s nečitateľným úsmevom. Nikde sa necíti doma, preto mu nerobí problém prijať prácu v zapadnutom kúte Bulharska, kde má nemecká partia v ťažkých podmienkach vybudovať vodnú elektráreň. Odľahlá divočina, jazyková bariéra a cudzinci, ktorí o ňom nič nevedia, umožňujú Meinhardovi rozprávať o sebe iný príbeh a vystupovať ako hrdina a ochranca slabých. Na mieste, kde si ľudia lepšie rozumejú bez slov, pocíti naliehavú túžbu niekam patriť. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu a nijako sa nenamáhajú udržovať dobré vzťahy. Valeska Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní. Western je pokorný film o obyčajných ľuďoch a neskrotenom mieste mimo civilizácie.

O tele a duši

A Teströl és Lélekröl , Maďarsko , dráma , Ildikó Enyedi , 2017 , 116min, maďarský , české titulky , MP 15

„Dvaja ľudia, jeden sen” Maďarský film O tele a duši, prostredníctvom ktorého sa režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlhých osemnástich rokoch na medzinárodnú scénu, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická, taktilná i odťažitá romanca s prvkami každodennej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela. Film, ktorý nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Je to celkom pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách, odniesol z tohtoročného Berlinále hlavnú cenu – Zlatého medveďa. VSTUPNÉ: 3€ / klubové 2€

Vážený občan

El ciudadano ilustre , Argentína, Španielsko , Komediálna dráma , Gastón Duprat, Mariano Cohn , 2016 , 118min, španielsky , české titulky , MP 15

„Cudzinec v rodnom meste” Spisovateľovi Danielovi Mantovanimu leží svet pri nohách. Práve získal Nobelovu cenu za literatúru, ale namiesto zadosťučinenia sa dostavila poriadna „depka“. Autor, ktorý si vydobyl takéto uznanie, už dávno nie je provokatérom, ale len usporiadanou položkou v kánone. Daniel sa pred všetkými uzavrie, prestane písať a tvrdohlavo odmieta pozvania na prestížne akcie, rozhovory a stretnutia. Čosi sa v ňom zlomí vo chvíli, keď medzi prívalom oficiálnych listov nájde nenápadný list z rodného argentínskeho zapadákova, odkiaľ kedysi zutekal. Chcú mu udeliť čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani sa rozhodne vrátiť – k spomienkam, dávnym láskam, starým priateľstvám. Prichádza do známych ulíc ako veľká hviezda, ale z jeho návštevy sa rýchlo stáva groteska, ktorá postupom času dostáva horkú príchuť. Nielen úspech sa neodpúšťa. Daniel postupne prichádza na to, že nikto nedokáže tak milovať a nenávidieť, ako ľudia, ktorí vás poznajú od detstva. Vráti mu rodné mesto chuť opäť písať alebo len posilní jeho samotárstvo? VSTUPNÉ: 3€ / 2€ klubové

Zabitie posvätného jeleňa

The Killing of a Sacred Deer , Veľká Británia, Írsko, USA , Dráma / horor/ mysteriózny , Yorgos Lanthimos , 2017 , 119min, anglický , české titulky , MP 15

Steven Murphy je úspešný kardiochirurg, ktorý žije v luxusnej vile s krásnou ženou a dvoma deťmi zdanlivo pokojný život. Prečo ale po práci vyhľadáva spoločnosť čudáckeho teenagera Martina, ktorému sa snaží dávať otcovské rady do života? A prečo sa Martin stále viac vtiera do Stevenovej nenápadne čudáckej rodiny? Odkiaľ sa berú nevysvetliteľné tragické udalosti, ktoré premenia život Murphyovcov v úplné peklo? Kľúčová osobnosť gréckej divnej vlny Jorgos Lanthimos so svojou dvornou scenáristkou Efthymis Filippou vytvoril modernú parafrázu antickej drámy o neodvratnej vine a krutom treste, vyšinutú meditáciu o vzťahu medzi symbolickým a reálnym. Precízne herectvo, majstrovská práca kamery Thimiosa Bakatakisa, trierovsky hutná atmosféra, ťaživo pomalé tempo, lámanie tabu a ľahké náznaky čierneho humoru charakterizujú tento „klinický horor“, v ktorom platí: oko za oko, srdce za srdce. Yorgos Lanthimos Už samostatný debut Jorgosa Lanthimosa Kinetta (2005) nesie rysy podstatné pre nastupujúcu grécku divnú vlnu: izolované, opustené miesto, skupina vyšinutých postáv, zdanlivo nezmyselné rituály, dištancované rozprávanie. Túto konšteláciu privádza aténsky rodák k dokonalosti vo svojom druhom filme Dogtooth (2009), ktorý sa stal neoficiálnym manifestom nastupujúcej generácie gréckych filmárov. Radikálny, ťažko vstrebateľný obraz patologickej rodiny odrezanej od sveta vyniesol Lanthimosa medzi hviezdy európskeho filmu. Poetiku riadenú výstrednými nápadmi a brilantnými útokmi na zaužívané vnímanie spoločenských vzťahov rozvíja i v ďalších filmoch – Alpách (2011) a Lobstrovi (2015), v ktorých Lanthimos po prvýkrát pracuje v angličtine a s hollywoodskymi hviezdami, bez toho, aby ustúpil zo svojej svojráznej poetiky. Tej zostáva verný aj vo svojom aktuálnom filme Zabitie posvätného jeleňa, aj keď namiesto enigmatickej tragikomédie v ňom pracuje s prvkami blízkymi antickej dráme a modernému hororu. Cannes 2017 Cena za najlepší scenár a nominácia na Zlatú palmu VSTUPNÉ: 3€ / 2€ klubové

Kým nás svadba nerozdelí

Le sens de la fête , Francúzsko , komédia , Eric Toledano, Olivier Nakache , 2017 , 115min, francúzsky , české titulky , MP 12

Keď organizujete dokonale premyslenú, luxusnú svadbu na francúzskom zámku zo 17. storočia, je jasné, že to neprebehne úplne hladko. A ak sa má niečo pokaziť, verte tomu, že sa to naozaj pokazí a nezostane len pri tom. Profesionálna svadobná agentúra má na problémy 24 hodín a za tých sa toho môžete stať naozaj veľa. Obzvlášť keď šéf agentúry z priateľstva zamestná dotieravého fotografa, ktorého viac ako fotenie zaujíma svadobné pohostenie; nájde záskok za kapelu, ale pre tú je decentná zábava neznámym pojmom; a ženíchove polnočné prekvapenie definitívne zmení celú svadbu na grotesku. Nová komédia od režisérov filmu Nedotknuteľní, ktorej zdroj inšpirácie boli nepochybne aj Divoké historky, poteší srdce každého (aspoň trocha) škodoradostného diváka. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Bez lásky

Neľubov , Rusko, Francúzsko , Dráma, , Andrej Zvjagincev , 2017 , 127min, ruský , české titulky , MP 15

Žeňa a Boris prechádzajú bolestným rozvodom. Spolu ich drží už len posledný problém, predaj bytu, inak si obidvaja zariadili nový život po svojom. Žeňa si našla staršieho bohatého muža, Boris čaká dieťa s kolegyňou z práce. Ich dvanásťročný syn Aljoša je im skôr na obtiaž. Ani jeden z nich o neho nestojí, akoby im pripomínal vlastné zlyhanie. Neprejavujú mu náklonnosť, zdá sa, že toho nie sú ani schopní. Všetko sa zmení v tom momente, keď Aljoša zmizne. Náhly pocit prázdnoty doženie oboch rodičov k pátraniu nielen po vlastnom synovi, ale aj po koreňoch vlastného emocionálneho chladu. Andrej Zvjagincev prináša majstrovsky vystavanú drámu o ľuďoch, ktorí sú zamilovaní do vlastného odrazu v mobiloch, ale inak žijú v skľučujúcom svete odcudzenia a nepochopenia. Ruský filmár znovu obracia pozornosť k ruskej vyššej strednej triede, ktorá stála v centre jeho staršieho filmu Jelena. Snímka Bez lásky je však podstatne prenikavejším a sugestívnejším obrazom života v sebaklame. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Hmyz

Hmyz , ČR/SR , čierna komédia , Jan Švankmajer , 2018 , 98min, český a slovenský , originál , MP 15

Animovano-hraná čierna komédia HMYZ (2018), ktorá je posledným celovečerným filmom Jana Švankmajera, vstúpi do slovenských kín 15. marca 2018. Krčma v malom meste. Je zatvorené, stoličky sú prevrátené na stoloch. Na vešiaku visia “hmyzie šatičky“: sukienky z krepového papiera, papundeklové motýlie krídla, pestro pomaľované a čierne lesklé krovky chrobákov. Pri stole v kúte miestnosti sedí šesť miestnych ochotníkov: režisér, Růžena, pán Václav, pán Borovička, železničiar Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasom. Chrobáčica a Kukla ešte neprišli. Počas skúšky sa prelínajú životy ochotníkov s osudmi postáv bratov Čapkovcov. Režisér - Svrček umorí pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva, hrajúci Parazita, zožerie slečnu Jitku - Larvičku. Pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka tak presvedčivo, že opustí nadobro svoju ľudskú podobu. Počas skúšky sa rodí aj umiera, čas nehrá rolu. A to všetko sa odohráva na pozadí hry bratov Čapkovcov, kde sa hmyz správa ako ľudia a ľudia ako hmyz. Vstupné: 4€ obyčajné / 3€ klubové

Odnikiaľ

Aus dem Nichts , Nemecko / Francúzsko , dráma , Fatih Akin , 2017 , 106min, nemecký , české titulky , MP 15

Katja je vydatá a spolu so svojím mužom Nurim a synom Roccom žije spokojným životom. Stačí však jeden moment a jej život sa zmení. Manžel aj syn zomierajú pri bombovom útoku. Je rozhodnutá urobiť všetko, aby dosiahla spravodlivosti. Môže sa jej to podariť? Fatih Akin (1973) Narodil v Hamburgu v rodine tureckých imigrantov. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení. Po dvoch krátkych filmoch nakrútil v roku 1998 úspešný celovečerný film Kurz und schmerzlos (Rýchlo a bezbolestne). Nasledovali road movie V júli s Moritzom Bleibtreuom a Christiane Paul a dokument Denk ich an Deutschland - Wir haben vergessen zurückzukehren (Myslím na Nemecko: Zabudli sme sa vrátiť), ktorý zachytával prisťahovalecký príbeh jeho rodičov. Jeho celovečerný film Solino z roku 2002 rozpráva o rodine talianskych prisťahovalcov v Nemecku. Na medzinárodnej scéne prerazil filmom Proti múru, za ktorý získal Zlatého medveďa a nemeckú a európsku filmovú cenu. V snímke Crossing the Bridge – Zvuk Istanbulu zdokumentoval rozmanitosť istanbulskej hudobnej scény. Jeho celovečerný film z roku 2007 Na druhej strane bol v Cannes ocenený za najlepší scenár. Nasledujúci rok režíroval jednu z epizód poviedkového filmu New Yorku, milujem ťa. Komédiou Soul Kitchen vytvoril pomník svojmu rodnému mestu a získal za ňu zvláštnu cenu poroty v Benátkach. Pri nakrúcaní dokumentu Der Müll im Garten Eden (Odpadky v raji) sledoval niekoľko rokov, ako je poškodzované životné prostredie v rodnej dedine jeho predkova v Turecku. Jeho celovečerný film Šrám mal premiéru na festivale v Benátkach. Jeho posledný film Odnikiaľ s Diane Kruger v hlavnej úlohe sa prvýkrát premietal v roku 2017 na festivale v Cannes. vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

BRATŘÍČEK KAREL

BRATŘÍČEK KAREL , Poľsko, Česká republika , dokumentárny film , Krystyna Krauze , 2016 , 79min, česky a poľsky , české titulky , MP 12

Čo bolo tak príťažlivé na „malom spevákovi s veľkým hlasom“, že viac ako dvadsať rokov po jeho smrti ľudia stále spievajú jeho pesničky a čítajú jeho poéziu? Aké je miesto umelca v tragických dejinách vlasti? Môže jednotlivec ovplyvniť chod dejín? Bol Kryl obeťou dejín svojho národa? Milovali ho davy, ale umieral opustený a zatrpknutý – pretože nikdy nerobil kompromisy. Tieto a ďalšie otázky sa rozhodla položiť autorka filmu Krystyna Krauze. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

The Florida Project

The Florida Project , USA , dráma , Sean Baker , 2017 , 111min, anglický , české titulky , MP 12

Neďaleko Disneylandu na Floride stojí mnoho, kedysi populárnych, pestrofarebných motelov. Okúzľujúca šesťročná Moonee a jej kamaráti, ktorí si naplno užívajú leto, bývajú v jednom z nich. Radosť zo slobody, potulovania a neodolateľných kopčekov zmrzliny nemá nudný a zložitý svet dospelých šancu ohroziť. Čo na tom, že jej 22ročná mama každý týždeň ťažko zháňa peniaze na nájom a neskorými platbami dráždi starostlivého správcu Bobbyho. Je načase zoznámiť sa s novou susedkou a naplánovať pár ďalších šibalstiev! Režisér Sean Baker prichádza s neobyčajne silným filmom, ktorý sa stal miláčikom kritikov aj divákov hneď od svojho uvedenia na festivale v Cannes. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Prísľub úsvitu

La Promesse de l'aube , Francúzsko , Dráma, Romantický, Biografický , Eric Barbier , 2017 , 130min, francúzsky , slovenské titulky , MP 15

Od ťažkého detstva v Poľsku cez mladosť pod slnkom v Nice až po kariéru letca v Afrike počas 2. svetovej vojny... Romain Gary prežil výnimočný život. Za túto húževnatosť, ktorá ho viedla k tomu, aby prežil tisíc životov, aby sa stal veľkým človekom a slávnym spisovateľom, však vďačí svojej matke Nine. Práve šialená láska tejto zaujímavej a excentrickej matky z neho urobí jedného z najvýznamnejších románopiscov 20. storočia, ktorého život bude plný nečakaných zvratov, vášní a tajomstiev. Táto bezhraničná materinská láska však bude aj jeho doživotným bremenom...

S láskou Vincent

Loving Vincent , Poľsko, Veľká Británia , animovaný, životopisný, krimi , Dorota Kobiela, Hugh Welchman , 2017 , 95min, anglický , české titulky , MP12

Diela holandského fauvistu a expresionistu Vincenta Van Gogha patria k tomu najhodnotnejšiemu, čo výtvarné umenie kedy vytvorilo– nachádzajú sa vo svetových galériách i súkromných zbierkach a ich cena sa ráta v miliónoch. Van Goghove práce, ale aj jeho pohnutý osud a záhadná smrť, inšpirovali tisícky ďalších autorov a sú predmetom živej odbornej diskusie aj 128 rokov po jeho smrti. Filmový projekt, prvý svojho druhu na svete, bol nakrútený kombináciou hraného filmu a animácie originálnych olejomalieb. Presnejšie 66 960 originálnych olejomalieb vytvorených 125 umelcami z celého sveta podľa 94 pôvodných van Goghových diel. Slovami tvorcov, rozložené obrazy by dokázali pokryť celý Londýn alebo Manhattan. Predlohou pre animované obrazy boli okrem malieb i hrané scény so skutočnými hercami. Scenár vznikol na základe 800 van Goghových listov adresovaných predovšetkým jeho bratovi. Príbeh vrcholí v júni 1890, kedy sa van Gogh lieči z depresií, postrelí sa do hrudníka a o dva dni neskôr, vo svojich 37 rokoch na následky zranenia umiera. Všetky okolnosti jeho smrti však neboli dodnes objasnené.... VSTUPNÉ: 2,5€ študent / 3,5 obyčajný

LEtné kino: MEchanický pomaranč

Clockwork Orange , Velká Británie / USA , Krimi / Drama / Sci-Fi , Stanley Kubrick , 1971 , 137min, anglický , české titulky , MP 15

Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. Vstupné 2€ / všetci jednotné

ZRUŠENÉ: Letné kino: The Florida Project

The Florida Project , USA , dráma , Sean Baker , 2017 , 111min, anglický , české titulky , MP 12

Neďaleko Disneylandu na Floride stojí mnoho, kedysi populárnych, pestrofarebných motelov. Okúzľujúca šesťročná Moonee a jej kamaráti, ktorí si naplno užívajú leto, bývajú v jednom z nich. Radosť zo slobody, potulovania a neodolateľných kopčekov zmrzliny nemá nudný a zložitý svet dospelých šancu ohroziť. Čo na tom, že jej 22ročná mama každý týždeň ťažko zháňa peniaze na nájom a neskorými platbami dráždi starostlivého správcu Bobbyho. Je načase zoznámiť sa s novou susedkou a naplánovať pár ďalších šibalstiev! Režisér Sean Baker prichádza s neobyčajne silným filmom, ktorý sa stal miláčikom kritikov aj divákov hneď od svojho uvedenia na festivale v Cannes. Vstupné: 2€/ všetci jednotné

Letné kino: Baba z ľadu

Bába z ledu , Česko , Dráma / Komédia / Romantický , Bohdan Sláma , 2017 , 106min, český , originálna verzia , MP 15

Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovelá Hana pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa doteraz krútil výhradne okolo jej synov), neviest a vnúčat. Zatiaľ čo šesťdesiatnička Hana prežíva love story, tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na idylickosti a postupne vypláva na povrch, že každý z hrdinov má nejaké tajomstvo. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňa, ale aj jeho sliepku Adelu a komunitu otužilcov na brehu Vltavy. Príbeh rozkrývajúci neľahké vzťahy medzi tromi generáciami prináša nádej, že život môžete vziať do vlastných rúk v akomkoľvek veku. Vstupné: 2€/všetci jednotné

Letné kino: Ľavou vpred!

Vorwärts immer! , Nemecko , komédia , Franziska Meletzky , 2017 , 98min, nemecký , české titulky , MP 12

Pád železnej opony sa blíži, ale v DDR o tom ešte nič nevedia. Náznaky blížiacich sa zmien tu už však sú. V jednom z berlínskych divadiel nacvičujú satiru, v ktorej hrá dôležitú rolu generálny tajomník komunistickej strany Erich Honecker. Herec Otto Wolf je mu vďaka špičkovej protéze zo západu podobný na nerozoznanie. Namiesto divadelného predstavenia ho čaká omnoho náročnejšia rola: bude musieť preniknúť do ústredia strany a vydať rozkaz, ktorý zastaví krvavý zásah proti demonštrantom. Otto totiž zistí, že jedným z nich je aj jeho dcéra. Vstupné: 2€/všetci jednotné

Letné kino: The Florida Project

The Florida Project , USA , dráma , Sean Baker , 2017 , 111min, anglický , české titulky , MP 12

Neďaleko Disneylandu na Floride stojí mnoho, kedysi populárnych, pestrofarebných motelov. Okúzľujúca šesťročná Moonee a jej kamaráti, ktorí si naplno užívajú leto, bývajú v jednom z nich. Radosť zo slobody, potulovania a neodolateľných kopčekov zmrzliny nemá nudný a zložitý svet dospelých šancu ohroziť. Čo na tom, že jej 22ročná mama každý týždeň ťažko zháňa peniaze na nájom a neskorými platbami dráždi starostlivého správcu Bobbyho. Je načase zoznámiť sa s novou susedkou a naplánovať pár ďalších šibalstiev! Režisér Sean Baker prichádza s neobyčajne silným filmom, ktorý sa stal miláčikom kritikov aj divákov hneď od svojho uvedenia na festivale v Cannes. Vstupné: 2€

Utoya, 22.júla

Utøya 22 juli , Nórsko , Dráma, Thriller , Erik Poppe , 2018 , 92min, nórština , české titulky , MP 15

Film Utøya 22 juli je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa stali v tento tragický deň v r. 2011 na nórskom ostrove, keď pravicový politický aktivista Andreas Breivik zabil 77 ľudí - účastníkov letného pobytu účastníkov letného pobytu mládežníckej organizácie Nórskej strany práce. Táto masová vražda šokovala celý svet a tento film je nakrútený na základe reálnych svedectiev. Film uchováva princíp jednoty miesta a času, je nakrútený formou akoby jedného záberu, ktorý sugestívnou kamerou sleduje pohyb hlavnej aktérky – 18 ročnej Kaji a ďalších vyplašených teenagerov, ktorí zo začiatku netušia , čo sa deje, len počujú neprestávajúcu streľbu a v panike bežia a pokúšajú sa ukryť. Scenár filmu je založený na rozhovoroch s tými, ktorí prežili a snaží sa čo najvernejšie zachytiť pocity mladých, ktorí boli počas útoku na ostrove. Popisuje udalosti z ich perspektívy a ukazuje, ako sa zachovali v tejto hraničnej situácii. S ohľadom na pozostalých sú charaktery filmu fiktívne. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Psí ostrov

Isle of Dogs , USA, Nemecko , Animovaný, Dobrodružný, Komédia , Wes Anderson , 2018 , 101min, anglický , české titulky , MP 15

Japonské súostrovie, o dvadsať rokov v budúcnosti. Psia chrípka dosiahla epidemických rozmerov, jej ohnisko leží v meste Megasaki. Hrozí, že preskočí z psích nositeľov na človeka. Starosta Kobayashi vyzýva k okamžitej karanténe. Teda k vyhosteniu a izolácii všetkých túlavých aj domácich psov. Oficiálnym dekrétom sa psov exilovou kolóniou stáva neďaleký ostrov slúžiaci zatiaľ ako skládka odpadkov. Stáva sa z neho Psí ostrov.O šesť mesiacov neskôr na tejto opustenej skládke núdzovo pristáva jednomotorový, miniatúrne lietadlo Junior-Turbo Prop. Svorka piatich hladných a divokých psov v jeho troskách objaví dvanásťročného pilota. Je to Atari, sirota, ktorá je v pestúnskej opatere práve u starostu Kobayashi. Atari s pomocou svojich nových psích priateľov začne hľadať svojho strateného psa Flíčka a pri tom postupne odhalí konšpiráciu, ktorej cieľom je likvidácia všetkých psov z mesta Megasaki. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Studená vojna

Zimna wojna , Poľsko, Francúzko, VB , Dráma, Romantický , Paweł Pawlikowski , 2018 , 89min, poľský , české titulky , MP 15

V období budovania stalinovského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Zlodeji

Manbiki kazoku , Japonsko , Dráma, Krimi , Hirokazu Koreeda , 2018 , 121min, japončina , české titulky , MP 12

Osamu je gastarbeiter, ktorý si privyrába kradnutím v obchodoch. Do remesla zasväcuje aj svojho syna. Obaja žijú v provizórnom dome na periférii a s ďalšími členmi domácnosti tvoria rodinu, na ktorej je toho zvláštneho oveľa viac, než len spôsob obživy. Do rutiny krádeží zasiahne dievčatko, ktoré sa osamelo hrá v mraze na balkóne. Osamu sa rozhodne, že vziať si dieťa, ktoré rodičia zanedbávajú, nie je zločin. Jeho čin vedie k odhaleniu tajomstva vnútri rodiny zlodejov a spochybnenie toho, čo vlastne rozumieme pod pojmom rodina. Koreedov film je citlivou, vrstevnatou a rafinovanou drámou o bezpodmienečnej láske a dôstojnosti chudobných. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Tiesňové volanie

Den skyldige , Dánsko , Thriller , Gustav Möller , 2017 , 85min, dánsky , české titulky , MP 15

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, v svojom prvom celovečernom filme ocenenom na filmovom festivale Sundance Cenou divákov za najlepší zahraničný film, experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Tvár

Twarz , Poľsko , Dráma, Komédia , Małgorzata Szumowska , 2017 , 91min, poľský , české titulky , MP 15

Hlavný hrdina Tváre – malomestský čudák a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoje dievča, malé auto a svojho psa. Pracuje na stavenisku, kde má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď sa nečakane zmrzačí pri tragickej nehode, obrátia sa k nemu oči celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Tvár je nespútaná, nekonvenčná bájka o vnútornej sile a kráse, v ktorej sa virtuózne kĺbi realizmus, fantazijné prvky a čierny humor. Szumowska zámerne pracuje s rozvoľnenou štruktúrou, ktorej nevyspytateľnosť ešte umocňuje rafinovanou hrou s ostrením. Výsledkom je nekompromisná, ale zároveň mimoriadne zábavná štúdia krízy identity, v ktorej sa umne prepína z komisnej frašky do uštipačného spoločenského komentára. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Woman at War

Kona fer í stríð , Island, Ukrajina, Francúzko , Komédia, Thriller , Benedikt Erlingsson , 2018 , 101min, islandčina , české titulky , MP 15

Je lepšou metódou, ako zachrániť svet, sabotáž stožiarov vysokého napätia alebo adoptovanie ukrajinskej siroty? Túto otázku rieši svojrázna „zenová teroristka“ v šťavnatom a ironickom filme Benedikta Erlingssona. Päťdesiatnička Halla je učiteľka a zbormajsterka žijúca zdanlivo usporiadaným spôsobom života. Tvrdá a nekompromisná žena vedie súkromnú vojnu s priemyselnými gigantmi, ktoré ničia islandskú krajinu. Ako prispieť svojím dielom k tomu, aby nenastala ekologická a sociálna katastrofa? Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Jack stavia dom

The House That Jack Built , Dánsko , Dráma , Lars von Trier , 2018 , 155min, anglický , české titulky , MN

Ponurý, ale zároveň groteskne humorný film nás zavedie do USA 70. rokov. Pre sériového vraha Jacka je každé zabitie umeleckým dielom. Svoje temné majstrovstvo sa snaží počas rokov vybrúsiť k dokonalosti. Napriek jeho vysokej inteligencii sa polícia pomaly približuje, zatiaľ čo Jack viac a viac riskuje na ceste k dokonalej vražde. Násilné činy mu pomaly ale isto dláždia cestu do horúcich pekiel… Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Striedavá starostlivosť

Jusqu᾿à la garde , Francúzko , Dráma , Xavier Legrand , 2017 , 93min, francúzky , české titulky , MP 15

Snímka ukazuje, že domáce násilie nie je jednoduché, že to nie je niečo čo príde a odíde. Musíte byť stále v strehu. Človek, ktorý vás ohrozuje, vás nechce nechať len tak odísť. A ak s ním máte syna, stáva sa jeho najväčšou zbraňou. Pri boji o opatrovníctvo stojí vaše svedectvo proti jemu. A sudkyňa nemusí rozhodnúť vo váš prospech. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Zjavenie

L᾿Apparition , Francúzko , Dráma , Xavier Giannoli , 2018 , 137min, francúzky , české titulky , MP 15

Jacques je novinárom v jednej z veľkých regionálnych redakcií vo Francúzsku. Jeho povesť nestranného a talentovaného investigatívneho novinára upúta pozornosť Vatikánu, ktorý ho najme na špeciálne vyšetrovanie. V jednej malej francúzskej dedine totiž vraj prišlo k zjaveniu...Hneď po svojom príchode tu stretáva mladú, citlivú a pobožnú Annu, ktorá tvrdí, že na vlastné oči videla Pannu Máriu. Vstupné: 3€ obyčajné/2€ klubové

Leto

Leto , Rusko , Dráma, Hudobný, Romantický , Kirill Serebrennikov , 2018 , 126min, rusky , české titulky , MP 12

Leningrad, začiatok osemdesiatych rokov. Neoficiálnou hudobnou scénou hýbu miestni nasledovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho alebo Talking Heads. Patrí k nim aj mladý Viktor. Keď sa stretáva so svojím idolom Mikom a jeho krásnou ženou Natašou, začína leto plné hudby, priateľstva a zakázanej lásky. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

TRABANTEM TAM A ZASE ZPÁTKY

Trabantem tam a zase zpátky , Česká republika , dokumentárny , Dan Přibáň , 2019 , 118min, český , originálna verzia , MP 12

Žltá výprava sa vracia domov! Končí posledná veľká cesta naprieč kontinentmi. V tíme tentokrát neuvidíte ženu a putovanie pod taktovkou cestovateľa Dana Přibáňa naberá na obrátkach. Žltý cirkus ide z Indie až domov. Prekonáva Himaláje, diktatúry aj výškové rekordy a stíha aj utekať pred políciou. Skrátka, táto posádka nemôže sklamať. Ničoho sa nebojí, bez obáv zvláda všetky nástrahy s čiernym humorom a sebairóniou. Návrat domov je dojemný ako ešte nikdy predtým a dokazuje, že na dobrodružstvo netreba luxus – stačia 2 trabanty, 1 maluch, 1 jawa a skupina skvelých ľudí. Vstupné: 4€ obyčajné/ 3€ klubové

FASHION REVOLUTION DAY: The True Cost

The True Cost , Veľká Británia, Francúzko , dokumentárny , Andrew Morgan , 2015 , 92min, anglický jazyk , české titulky , MP

Dokument o tom, čo všetko stojí za módou a oblečením, ktoré dennodenne nosíme, skladujeme, velebíme i vyhadzujeme. Je o ľuďoch, ktorí ho vyrábajú, je o dopadoch jeho výroby na náš svet. Cena odevov neustále klesá, zatiaľ čo ľudské a environmentálne náklady dramaticky narástli, takže akú skutočnú cenu platíme za naše oblečenie? Dokument sa natáčal v krajinách po celom svete, na mólach i v najtemnejších slumoch a zachytáva príbehy ľudí, ktorých nikdy nebudeme poznať, ako aj názory známych osobností. Pozrime sa bližšie na to, v akom prostredí a ako žijú pestovatelia bavlny alebo ľudia, ktorí farbia či šijú naše oblečenie, ktoré si vo výpredaji kúpime za 3 eurá. Kto za ne platí skutočnú cenu? Vstupné: voľný Premietanie filmu je súčasťou Fashion Revolution Day v Bytči. Aj Bytča sa zapája do medzinárodného Fashion Revolution weeku. Kto vyrába Vaše oblečenie? Ako si vyrobiť vlastné kúsky a ako vymeniť svoj šatník a nevytiahnuť pritom peňaženku z vrecka? 15:00 - 17:30 Workshop na výrobu recy - módnych doplnkov z reklamných bannerov Hviezdne noci 15:00 - 17:30 SWAP 18:00 - premietanie filmu The True Cost Čo je SWAP? Príď si zmeniť svoj šatník. Prines oblečenie, ktoré už nenosíš a vymeň ho za nový kus odevu. Každý kto prinesie oblečenie može vymieňať! Podmienkou je aby bolo oblečenie čisté a pekné. Prosím prineste iba kúsky, ktoré nie sú onosené a aj vy by ste ich ešte radi nosili, ale už vám nesedí veľkosť alebo vám z neznámeho dôvodu dlho vysia v skrini. Čo je fashion revoluion? V stredu 24. apríla 2013 sa zrútila budova Rana Plaza v Bangladéši, v dôsledku čoho zahynulo 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Továreň na oblečenie s dvomi nelegálnymi poschodiami deň predtým evakuovali z dôvodu narušenia statiky. V deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu. V nadväznosti na túto udalosť bolo v Londýne založené medzinárodné hnutie Fashion Revolution, ktoré bojuje za transparentný, etický a udržateľný módny priemysel.

Oni a Silvio

Loro , Taliansko , dráma , Paolo Sorrentino , 2018 , 150min, taliansky jazyk , české titulky , MP 15

Aká je najväčšia ľudská túžba? Láska? Peniaze? Sex? Neobmedzená moc? A je možné toto všetko dosiahnuť a cestou nestratiť vlastnú tvár? Najúspešnejší taliansky režisér súčasnosti Paolo Sorrentino sa vracia do kín s veľkolepou provokatívnou komediálnou drámou. Sorrentinov dvorný herec Toni Servillo tentokrát v hlavnej úlohe stvárňuje Silvia Berlusconiho – notoricky známeho škandalózneho miliardára, mediálneho magnáta a dlhoročného predsedu talianskej vlády, ktorý sa preslávil hlavne svojím excentrickým spôsobom života a zhýralými večierkami, ktoré svet pozná pod označením „bunga bunga“. Film nahliada do súkromia tejto kontroverznej ústrednej postavy a ponúka pohľad na mrazivé a častokrát groteskné situácie, či už sa týkajú podplácania sudcov, nákupu najlepších futbalistov alebo zvádzania mladučkých modeliek. Zaoberá sa aj tým, akí ľudia Berlusconiho a jemu podobných obklopujú a ako funguje cynický mechanizmus moci, založený na absolútnej strate hodnôt, ponižovania, egoizmu a prospechárstva. Vstupné: 4€ obyčajné/ 3€ klubové

Láska medzi regálmi

In den Gängen , Nemecko , dráma , Thomas Stuber , 2018 , 125min, nemecký jazyk , české titulky , MP 15

Christian je bitkár a muž s pochybnou minulosťou, ktorý svojim zjavom pripomína pitbula. Jednu etapu má za sebou, druhú začína ako pomocná sila vo veľkosklade, kde je jeho najžiarivejšou perspektívou možnosť obsluhovať vysokozdvižný vozík. Pre niekoho, kto sotva zvláda svoj vlastný život a vegetuje na sociálnom dne, je aj toto veľká výzva. Christiana sa ujíma veterán Bruno a zasväcuje ho do mikrokozmu, v ktorom sa žije podľa špecifických pravidiel a vo svojráznych bublinách jednotlivých oddelení. Počas jednej prestávky stretáva Christian prostorekú a očarujúcu Marion z oddelenia lahôdok. Láska medzi regálmi je krehká, civilná a realistická romanca z miesta, odkiaľ nevidieť nebo. Vstupné: 4€ dospelý/ 3€ študent

Letné kino: Leto

Leto , Rusko , hudobný, dráma, romantický , Kirill Serebrennikov , 2018 , 126min, ruský , české titulky , MP 12

Leningrad, začiatok osemdesiatych rokov. Neoficiálnou hudobnou scénou hýbu miestni nasledovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho alebo Talking Heads. Patrí k nim aj mladý Viktor. Keď sa stretáva so svojím idolom Mikom a jeho krásnou ženou Natašou, začína leto plné hudby, priateľstva a zakázanej lásky. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové Letné kino sa bude konať na terase kaviarne Vitalkafé.

DEVÄŤDESIATE

Mid90s , USA , dráma , Jonah Hill , 2018 , 85min, anglický jazyk , slovenské titulky , MP 15

Americké predmestie 90-tych rokov. Trinásťročný Stevie tu žije so svojou matkou, ktorá ho vychováva sama a jeho agresívnym bratom. Netúži po ničom inom, iba utiecť a tak si zaobstará skateboard a pridáva sa k skupine skejterov. Práve jeho noví kamaráti mu pomáhajú prekonať smutnú realitu, zažíva tú prvé radosti a strasti dospievania. Film je režijným debutom amerického herca Jonaha Hilla. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Best of Fest Anča 2019

Best of Fest Anča 2019 , Slovensko , animovaný , kolektív autorov , 2019 , 49min, slovenské titulky , originálna verzia , MP 15

Best of Fest Anča 2019 je kolekciou ocenených krátkometrážnych animovaných filmov z aktuálneho ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktoré prešli výberom z viac ako 1200 prihlásených titulov. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v štyroch kategóriach. Uvidíš to najlepšie z krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové Faultier / Leňoch / Sloth Julia Ocker (3 min., 2018, Nemecko) Leňoch by si rád kupil zmrzlinu ale, bohužiaľ, je príliž pomalý. Rande / A date Michaela Mihalyi (1 min., 2018, Česká republika) Keď si vložka a tampón dajú rande. Pouštět draka / Šarkan / The Kite Martin Smatana (13 min., 2019, Česká republika) Leto sa chýli ku koncu a stromy sa prehýbajú pod váhou zrelého ovocia. Dedo daruje vnukovi šarkana. Keď je chlapec vymrštený do vzduchu, dedo ho chytí. Potom popadajú listy a dedo zoslabne. Silný jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Príde zima, príde jar, a teplý vánok ich opäť spojí. FLUSH IT OUT (Official Music Video for Likvid & Dan Riley) Marian Vredík a Jana Vredík Hirnerová (4 min., 2018, Slovensko) Sureálny, temný a plný vizuálnych prekvapení. Vidoklip “Flush it out” si uctí hororový žáner. Odds and Evens Michał Czyż (4 min., 2019, Poľsko) Astronautka, ktorá cestuje vo svojej kubickej lodi sa počas svojej výpravy stetáva s abnormálnymi javmi. Čím ďalej zachádza, tým viac sa realita spája so snovými sekvenciami. Prázdniny / Days off Filip Blažek (11 min., 2018, Česká republika) Prílž blízkom či ďaleko?! Dvaja susedia obklopení zvukmi neďalekej stavebnej práce, hukotom televízorov a potlačenými pocitmi. マイリトルゴート / Moje kozliatko / My Little Goat Tomoki Misato (10 min., 2018, Japonsko) Kozia matka zachraňuje svoje kozliatka pre hladným vlkom. Nevie ale nájsť Torukuho, jej najstaršieho syna! Toruku, kde si? Fest Nikita Diakur (3 min., 2018, Nemecko) Dron. Omámenie. Rave.

Pardon, nezastihli sme vás

Sorry We Missed You , Veľká Británia, Francúzko , dráma , Ken Loach , 2019 , 100min, anglický jazyk , české titulky , MP 12

Ricky a jeho rodina bojujú s ťažkosťami kvôli dlhu od finančnej krízy v roku 2008. Príležitosť opäť sa postaviť na nohy a získať nezávislosť sa objaví s lesklou novou dodávkou, ktorá poskytne Rickymu šancu stať sa samostatne zárobkovým šoférom. Je to ťažká práca, rovnako ako aj práca jeho ženy, ktorá je opatrovateľkou. Ich rodinné puto je silné, ale nová situácia nasmeruje každého inde a prichádza bod zlomu. Jeden z najznámejších a najoceňovanejších súčasných britských režisérov Ken Loach nakrútil ďalšiu sociálnu drámu zo života ľudí, ktorí sa ocitnú v núdzi. Vstupné: 4€ všetci

PORTRÉT ŽENY V PLAMEŇOCH

Portrait de la jeune fille en feu , Francúzko , dráma , Céline Sciamma , 2019 , 119min, francúzky jazyk , české titulky , MP 15

Bretónsko, rok 1760. Talentovaná maliarka Marianne dostane zadanie odísť do panského domu na izolovanom ostrove a namaľovať tam svadobný portrét Héloise – mladej ženy z bohatej rodiny, ktorá na prianie svojej matky práve opustila kláštor, aby sa vydala do Milána. Héloise dohovorenému manželstvu vzdoruje tým, že odmieta maľbu portrétu. Marianne preto hrá rolu najatej spoločníčky a maľuje svoj objekt po večeroch spamäti. Medzi oboma ženami postupne rastie vzájomná príťažlivosť umocnení blížiacim sa koncom slobody. Vybrané ocenenia: Cannes 2019 – Najlepší scenár Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové

Parazit

Gisaengchung , Južná Kórea , dráma, komédia, thriller , Joon Ho Bong , 2019 , 132min, kórejský jazyk , české titulky , MP 15

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Prvý zradca

Il traditore , Taliansko , dráma, životopisný , Marco Bellocchio , 2019 , 152min, taliansky jazyk , české titulky , MP 15

Taliansko osemdesiatych rokov. Klany sicílskej mafie medzi sebou neľútostne bojujú o moc. Vláde sa situácia vymyká z rúk, až kým sa neobjaví prvý zradca. Tommaso Buscetta (Pierfrancesco Favino) urobí to, čo bolo doposiaľ nepredstaviteľné. Poruší prísahu, popíše praktiky najväčšej mafiánskej organizácie Cosa Nostra a pomôže tak sudcovi Falconemu dostať stovky jej členov za mreže. Onedlho sa však začne schyľovať k tvrdej pomste. Strhujúci a v mnohom pravdivý príbeh človeka, ktorý navždy zmenil svet mafie, nakrútil legendárny režisér Marco Bellocchio a bol uvedený v hlavnej súťaži na festivale v Cannes. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Zažiť to znovu

La Belle Époque , Francúzko , komédia, romantický, dráma , Nicolas Bedos , 2019 , 115min, francúzky jazyk , české titulky , MP 15

Akú dobu by ste chceli zažiť, ak by ste mali túto možnosť? Pred touto otázkou stojí Viktor, keď od svojho syna dostane darčekovú poukážku agentúry Time Travelers. Tá dokáže pomocou filmových kulís a hercov zinscenovať akúkoľvek epochu a sprostredkovať svojim klientom stretnutie so slávnymi osobnosťami dejín podľa ich želania. Zatiaľ čo sa chcú iní zákazníci pozrieť na dvor Ludvika XVI, či večerať s Hitlerom, Viktor sa túži vrátiť do nespútaných sedemdesiatych rokov a ešte raz prežiť rande so svojou ženou – obdobie, keď v ňom dokázala vidieť viac ako len nudného páprdu v pruhovanom pyžame. Poučná a zábavná love story rozpráva o tom, čo by sa mohlo stať, keby sme mohli zopakovať tie najkrajšie okamihy. Je to potrebné k tomu, aby sme sa opäť zamilovali? Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové

Parazit - premietanie zrušené

Gisaengchung , Južná Kórea , dráma, komédia, thriller , Joon Ho Bong , 2019 , 132min, kórejsky , české titulky , MP 15

Krízový štáb SR pre koronavírus zakázal všetky spoločenské podujatia. Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky rozhodol, že od utorka 10.3.2020 na 14 dní t.j. do 24.3.2020 platí plošný zákaz kultúrnych, športových, mimoškolských alebo iných spoločenských podujatí. Ľutujeme, ale premietanie kina bude taktiež z týchto dôvodov pozastavené. Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction. Vstupné: 3€ obyčajné/ 2€ klubové Ocenenia Cannes 2019 – Zlatá palma Screen Actors Guild Awards za najlepšie herecké obsadenie BAFTA – Cudzojazyčný film: Parazit, Južná Kórea Oscary – Najlepší film, Réžia, Najlepší medzinárodný film, Pôvodný scenár

Biely, biely deň - premietanie zrušené

Hvítur, hvítur dagur , Island, Dánsko, Švédsko , dráma , Hlynur Pálmason , 2019 , 109min, islandský , české titulky , MP 15

Krízový štáb SR pre koronavírus zakázal všetky spoločenské podujatia. Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky rozhodol, že od utorka 10.3.2020 na 14 dní t.j. do 24.3.2020 platí plošný zákaz kultúrnych, športových, mimoškolských alebo iných spoločenských podujatí. Ľutujeme, ale premietanie kina bude taktiež z týchto dôvodov pozastavené. V odľahlom islandskom mestečku sa bývalý policajt vyrovnáva s tragickou smrťou manželky, ktorá zomrela pred dvoma rokmi pri autonehode. Smútok zaháňa prácou na opustenom dome, ktorý chce premeniť na domov pre svoju dcéru a vnučku s nádherným výhľadom na krajinu. Zmierenie mu komplikuje informácia, že jeho milovaná viedla ešte iný, tajný život. Bola mu neverná? Muž nemôže ísť ďalej kým nezistí pravdu. Jeho smútok sa mení na posadnutosť, ktorá ohrozí jeho i jeho blízkych. Režisér Hlynur Pálmason vo svojom filme skúma podstatu lásky, ktorá môže byť bezpodmienečná a oddaná, ale môže sa stať i obsesívnou a paralyzujúcou. Filmu dominujú dlhé, výtvarne pôsobivé zábery nádhernej islandskej krajiny a herecký výkon Ingvara Sigurðssona v hlavnej úlohe, za ktorý si z Cannes napriek veku 56 rokov odniesol cenu Nadácie Louisa Roederera pre vychádzajúcu hviezdu. Vstupné: 3€ obyčajné / 2€ klubové